Atun: “Sonsuza kadar tanınmamış ve müzakerelere mahkum edilmiş pozisyonda beklemeye niyetimiz yok”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, sonsuza kadar tanınmamış ve müzakerelere mahkum edilmiş bir pozisyonda beklemeye niyet olmadığını belirterek, “Bu noktada ana vatanımızla istişare içinde yeni modelleri elbette konuşmak durumundayız” dedi.

Bu yıl sekizincisi Antalya’da düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Atun arka arkaya kurulan müzakere masalarının sonuçsuz kaldığına değinerek, Kıbrıslı Türkler olarak her koşulda haklarının muhafaza edilmesi, ana vatanın garantörlüğünün koşulsuz devam etmesi, Mehmetçik’in adadaki varlığının sürdürülmesi ve toprak bütünlüğünün korunması şartı ile her konuyu müzakereye açtıklarının altını çizdi.

Rum yönetiminin ise taleplerinin bir türlü bitmek bilmediğini vurgulayan Atun,  KKTC’nin anavatan Türkiye’nin sonsuz desteğiyle 40 yıldır kendi ayakları üzerinde durma mücadelesini sürdürdüğünü ifade etti.

Türkiye ile yürütülen güçlü mali ve makroekonomik politikalar sayesinde KKTC’nin kendi giderlerini karşılayabilir ve kendi ayakları üzerinde durabilir konuma geldiğini kaydetti.