Burcu: “Güney Kıbrıs’ın bağnazlığı bir adım öteye taşıyarak Uluslararası Çocuk Festivaline katılacak çocukları bile engellemeleri kabul edilemez bir davranıştır”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, KKTC’deki 23 Nisan kutlamalarına katılmak amacıyla Larnaka üzerinden adaya giriş yapan Sırp ekibin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından geri gönderilmesinin kabul edilmez bir davranış olduğunu vurguladı.
Burcu yazılı açıklamasında, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, dünya çocuklarının bu anlamlı, saf ve temiz festivale katılımını engellemek için ortaya koyduğu olumsuz çaba ve çıkardığı engeller kabul edilebilir değildir. Bu festivale katılmak için Larnaka’ya gelen Sırp çocukları adaya sokmayıp geri Sırbistan’a göndermenin hiçbir makul gerekçesi ve insani izahı yoktur” dedi.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin KKTC’nin tanınması fobisi kisvesi arkasına saklanarak Kıbrıslı Türkleri dünyadan izole etme çabasını sürdürdüğünü belirten Burcu, “Kalıcı bir çözüm için çabalarımızı sürdüğümüz böylesi bir dönemde GKRY’nin bu bağnazlığı bir adım öteye taşıyarak Uluslararası Çocuk Festivali’ne katılacak çocukları bile engellemeleri kabul edilemez bir davranıştır” ifadelerini kullandı.