Coğrafi Bilgiler

Kıbrıs, Akdeniz’in en büyük adaları arasındadır. Sıralamada Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük ada olarak yer alır. Kıbrıs, 34º33’ ve 35º42’ Kuzey enlemleri ve 32º16’ ve 34º36’ Doğu boylamları arasındadır.

Kuzey Kıbrıs’ın kuzeyinde 70 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 102 km mesafe ile Suriye, 165 km ile Lübnan;  güney doğusunda 233 km ile İsrail, güneyinde Güney Kıbrıs ve 347 km ile Mısır;  kuzey batısında ise 835 km ile Yunanistan yer almaktadır.

KKTC’nin toplam yüzölçümü 3242 km²’dir. 2011 yılı Nüfus ve Konut sayımlarına göre nüfus 294,396 kişidir.

Başkent Lefkoşa’dır. Diğer ilçeleri Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Yeni İskele ve Lefke’dir.

Kıbrıs’ın iklimi tipik bir Akdeniz iklimidir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve az yağışlıdır. Yıllık ortalama en yüksek sıcaklık 25,6 ºC’dir. En düşük ortalama sıcaklık ise 13,9 ºC’dir.

Kıbrıs’ın doğal zenginliğinin oluşmasında en büyük etken şüphesiz Akdeniz iklimidir. Bitki örtüsü bakımından Akdeniz ikliminin tesirinde gelişmiş zengin bir Akdeniz florası görülür. En yaygın ağaç türleri çam, selvi, meşe ve sonradan Ada’da yetiştirilen okaliptüstür. Portakal, turunç, limon, mandalina, greyfurt gibi narenciye ürünleri yanında karpuz, bazı sebzeler, zeytin ve harnup ağaçları yetişir. Bitki örtüsü hayvancılık için idealdir.

Çamgiller, turunçgiller, zeytingillerin yanı sıra makilik, yaprağını döken ağaç, bodur ağaççıklar, ağaç ve çalılıklarla değişik çiçek türleri Kuzey Kıbrıs’ın genel bitki örtüsünü oluşturur. Farklı türdeki orkideler de Kıbrıs’ın nadide bitkileri arasındadır.

Kıbrıs’ta burada yaşayan ya da kıtalar arası göç eden farklı türde hayvanlara rastlamak mümkündür. Ada coğrafik konumu nedeniyle bazı kuş türlerinin Afrika ve Doğu Avrupa arasındaki konaklama ve yumurtlama merkezidir. Ada’da bulunan 350 kuş türünden 7’si endemiktir. Ayrıca Kıbrıs’ta 26 farklı çeşit sürüngen ve amfibyum da yaşamaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ın önemli sahilleri, yılın belirli aylarında, Akdeniz’de nesli tükenmekte olan caretta caretta ve chelonia mydas kaplumbağalarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Karpaz Milli Parkı’nda özgürce yaşayan yabani eşekler bulunmaktadır.

E-Bültenimize kayıt olun