Ertuğruloğlu, Al-Hammadi ile görüştü 

Katar’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Katar Eğitim ve Yüksek Eğitim Bakanı Dr. Mohammed bin Abdul Wahid Al-Hammadi ile görüştü.
Katar Eğitim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı’nda yer alan görüşmede, Katar’ın vatandaşlarına yüksek eğitimde ne gibi destekler verdiği, Katar vatandaşlarının KKTC üniversitelerini tercih etmesi için neler yapılabileceği ve birlikte ne gibi çalışmaların hayata geçirilebileceği konuları konuşuldu.
Ertuğruloğlu, görüşmede, Katar Eğitim Bakanı Al-Hammadi’ye KKTC ve KKTC yüksek eğitimi hakkında detaylı bilgi verdi.
KKTC’nin yüksek eğitim yanında bir diğer önem verdiği alanın da turizm olduğuna işaret eden Ertuğruloğlu, KKTC üniversitelerinin Katar’a gidip tanıtım yapabileceğini, ayrıca KKTC turizminin tanıtılması içinde işbirliği gerçekleştirebileceklerini söyledi.
Ertuğruloğlu’na KKTC yüksek eğitimi yanında ekonomi, turizm ve ticaret gibi konularda sorular yönelten Al- Hammadi, Kıbrıs konusunda da bilgi edinmek istedi.
Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu da, İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkelerden KKTC’ye 22 binin üzerinde öğrenci geldiğini ifade ederek, bu sayıyı ve Katar’dan gelen öğrenci sayısını da artırmak istediklerini söyledi.
KKTC Doha Temsilciliği’nin her zaman işbirliği için hazır olduğunu ifade eden Ertuğruloğlu, Kıbrıs sorununa da değindi:
Ertuğruloğlu, “Kıbrıs sorunu devam ediyor. KKTC’ye ambargolar dolayısıyla direk uçuşlar olmadığından yüksek eğitim, turizm ve ticaret konularında sıkıntılar yaşıyoruz.
50 yıldır müzakereler sürüyor ama hiçbir başarı sağlanamadı. Çünkü mevcut sistemle bana göre Kıbrıs’ta çözüm mümkün görünmüyor.
Müzakereler devlet ile toplum arasında sürdürüldüğü sürece çözüm zor görünüyor. Çünkü devlet kabul edilen Rumlar BM ve AB üyeliği avantajlarını elinde bulunduruyor, bizi azınlık görüyor, neden çözüm istesin” dedi.