Kıbrıs’ın incisi: Girne

Fatih Kibar

CNN Türk

Girne, bir ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs’ın şirin kıyı kentlerinden ve capcanlı destinasyonlarından biri. Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşıyan şehir güneyinde beş parmak dağlarının yemyeşil tonları, kuzeyinde ise Akdeniz’in muazzam deniz manzarasını sizlere tüm ihtişamıyla sunuyor. Akdeniz’in pürüzsüz deniz manzarasına inen dar sokakları ve liman bölgesinin canlılığı şehre âşık olmanıza yetecektir.

 

Girne, Kıbrıs’ın kurtuluşunda Türk Askerinin başarısını anlatan pek çok tarihi anıtı barındırmakta. Bunun yanı sıra tarihi manastırları ve kaleleri turistlerin ilgisini çeken yapılar arasında yer alıyor. İklimi ile tam bir Akdeniz şehri. Yılın büyük bir bölümü güneşli geçiyor. Zaman zaman iki-üç gün süren Akdeniz yağmurları bitki örtüsünün ve tabii ki Beşparmak Dağlarının hep yeşil kalmasını sağlıyor.

Girne Limanı ve Girne kalesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında geliyor. Kale içerisinde turizmin kalbini oluşturan bar ve restoranlar, salaş balıkçılar ziyaret etmeniz gereken bir diğer yerlerdir. Girne, Kuzey Kıbrıs’ın turizm açısından göz bebeğidir.

Girne’nin Beylerbeyi bölgesinde yer alan olağanüstü mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakan Bellapais Manastırı şehirde mutlaka görmeniz yerdir. Girne şehir manzarası ve Akdeniz’in masmavi deniz manzarasını görmek için ise St. Hilarion Kalesine çıkmanız gerekiyor. Denize girmek için ise şehre çok uzak olmayan Karaoğlan plajını değerlendirebilirsiniz.

Girne’de Kuzey Afrika Arap kültürü ve Türk kültürü mutfak kültürlerini görebilirsiniz. Mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında şeftali kebabı geliyor. Bu yemeğin ismi Şef Ali’den gelmekte. Kuzu gömleğine sarılı pirinçli ve ciğerli iç ızgara ise bir diğer tatmanız gereken lezzettir.

Yeşil mercimek, soğan ve pirinçle pişirilerek oluşturulan mücendra pilavı da tadılması gerekenler yemekler arasındadır. Yemeklerin üzerinde birde tatlı yemek isterseniz, kireçte bekletilen meyveler ve bol şekerle pişirilerek yapılan macun tatlısını deneyebilirsiniz. Hellim peynirini de Girne seyahatlerinizde mutlaka tatmanız gerektiğini unutmadan söyleyelim.

Bu birbirinden lezzetli yemekler Girne’yi yansıtan günümüze kadar aslını koruyarak kuşaktan kuşağa gelen tatlardır.

Girne, farklı kültürleri yansıtan tipik sıcak Akdeniz yaşamının izlerini taşıyan ülkemize yakın doğa, tarih ve eğlence için gidebileceğiniz keyifli bir destinasyon.