Kıbrıslı Türk eğitimciye Cambridge’den ödül

KIBRISLI Türk eğitimci, İngiltere’de ilki düzenlenen ve Cambridge Üniversitesinde yapılan Inspiring School Leaders konferansında Türk milleti adına uluslararası en saygın eğitimci ödülüne layık görüldü.

 Eğitime emeğini vermiş liderlerin bir araya geldiği ve Perceptum Education’ın organize ettiği Inspiring School Leaders konferansında Mustafa Sulo uluslararası platformda eğitime yaptığı katkıdan dolayı yılın en saygın eğitimcisi ödülüne laik görüldü.

Genç yaşta lise ve üniversite sınavlarında aldığı rekor sonuçlar ve Londra Türk Radyosunda sunduğu birçok program ile bilinen Cambridge mezunu Sulo, İngiltere’de çalıştığı birçok okulu başarıya taşıyan inisiyatiflerinden dolayı ödüllendirildi.

Gurur verici başarısının haberini alan annesi göz yaşlarına hakim olamadı. Ailesinin tek çocuğu olan Mustafa Sulo, Londra’da doğup büyümüş olmasına rağmen, Kıbrıs’a olan vatan sevgisinin başarısındaki katkısının altını çizmeği de unutmadı.

Cambridge Üniversitesinde 22-24 Eylül tarihlerinde düzenlenen konferansa 150’den fazla delege katıldı. Dünya çapında tanınan davetliler arasında Harvard Üniversitesinden Prof. Dr. Katherine Merseth, Cambridge Üniversitesinden Prof. Dr. Sue Swaffield ve ünlü New York Times gazetesi yazarlarından Jessica Lahey de yer aldı.

Takdir ödülünü almadan önce sahneye davet edilen Sulo, başarı hikayesini anlatırken eğitimde en önemli mesleğin öğretmenler olduğuna dikkat çekti. Yaptığı konuşmada gençliğe ve geleceğe yatırım amacı ile çalışan tüm eğitimciler adına bu ödülü kabul ettiğini belirterek katılımcı davetlileri duygulandırdı.

Aslen Mehmetçikli olan Mustafa Sulo, “Bir Cambridge Üniversitesi hukuk mezunu olarak Türk toplumu adına böyle bir takdir almam gurur verici. İngiltere eğitim sistemi içerisindeki bu başarı ödülünü milletimiz adına gurur ile kabul ediyorum.” dedi.

 

KAYNAK: LONDRA GAZETE