Özgürgün: “Türkiye’nin sağladığı huzur ortamından sadece Kıbrıs Türkleri değil Güney Kıbrıs ve bölge ülkeleri de yararlanıyor”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye’nin sağladığı huzur ortamından sadece Kıbrıs Türkleri ve KKTC’nin değil Güney Kıbrıs ve bölge ülkelerinin de yararlandığını söyledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ’ı dün kabul etti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün kabulde yaptığı konuşmasında, Anavatan Türkiye ile her konuda işbirliğiyle ve desteğiyle bugünlere geldiklerini, bölgenin stratejik konumu nedeniyle işbirliği ve güvenlikte, Türkiye’nin sağladığı huzur ortamından sadece Kıbrıs Türkleri ve KKTC’nin değil Güney Kıbrıs ve bölge ülkelerinin de yararlandığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri sayesinde Kıbrıs’ta 1974’ten beri kan akmadığını belirten Başbakan Özgürgün, yıllardır süren müzakerelerde birçok anlaşmaya evet diyen tarafın Kıbrıs Türk tarafı olduğunu ancak KKTC’nin BM ve dünya tarafından hak ettiği yeri bulmadığını kaydetti.

Başbakan Özgürgün, İsviçre’deki görüşmeler sonucunda Rum tarafının bir anlaşma niyetinin olmadığının net şekilde ortaya çıktığını ifade ederek “Amaçları Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamaktır. Bunu zaten o süreçte de meclislerinde aldıkları kararla gösterdiler” dedi.

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.