Siber: “İzlenmesi gereken yola halkımız karar verecek”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, görevinin sona ermesi nedeniyle, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye mektup gönderdi.
Mektubunda en önemli BM parametresi olan adada eşit haklara sahip iki toplumun varlığı esasına uygun davranılmadığını belirten Siber, Kıbrıs Türk halkının demokratik yapısını yok saymanın, kurumlarıyla iletişim kurmaktan kaçınılmasının fayda yerine zarar verdiğini vurguladı.
Rum tarafının siyasi eşitlik konusundaki olumsuz tavrına uluslararası toplumun bu ilişki şekliyle çanak tuttuğunu ifade eden Siber, mektubunda, sürecin tüm umutlara ve çabalara rağmen bir çözümle sonuçlanamadığını, bundan sonrası için, bugüne kadarki müzakere süreçleri ve sonuçları da değerlendirilerek, izlenmesi gereken yol ile ilgili halkın bir karar vereceğini ifade etti.
Siber bugüne kadar sürdürülen görüşmelerde en önemli BM parametresi olan iki bölgeli ve iki toplumun siyasi eşitliğine dayalı çözümün, adada iki toplumun var olduğu gerçeğine dayandığını ifade etti. Siber, diğer taraftan da Kıbrıs Türk Halkının demokratik toplum yapısını, kurumlarını yok saymak, resmi kurumlarıyla iletişime girmekten kaçınmak, kurumlarının temsilcileriyle görüşmemenin aslında bu temel parametreye ters olduğunu ve çelişki yarattığını vurguladı.