Turizm

Akdeniz’in incisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, muhteşem denizi, zengin tarihi, kaliteli hizmetin verildiği güzel otelleri ve lezzetli yemekleri ile önemli bir turizm destinasyonudur.

“Dinlenmek, eğlenmek, gezmek” isteyenler mutlaka KKTC’yi ziyaret etmelidir.

Her köşesinde tarihin izlerini barındıran, yılın 300 gününde güneş alan, doğal yapısı, kültürel mirası yanında bozulmamış çevresi, sakin yaşam, zengin mutfak gibi turizm açısından bir dizi avantaja sahip KKTC önemli turizm potansiyeline sahiptir.

KKTC’yi ziyaretiniz sırasında daha önce duymadığınız bilgiler sizleri çok şaşırtacaktır. Örneğin, Walt Disney’in, ünlü “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” isimli çizgi filminde canlandırılan kaleyi Saint Hilarion Kalesi’nden esinlenerek yaptığını biliyor muydunuz? (Daha fazlası için tıklayınız.)

KKTC’de turizm denilince akla sadece güneş altında, kumlar üzerinde güneşlenmek ve bütün yılın yorgunluğunu atmak gelebilir. Fakat dünyada olduğu gibi KKTC’de de turizm türleri giderek çeşitlilik kazanmaktadır. “Deniz – kum – güneş” üçlemesinin en yaygın olduğu turizm hareketini tamamlayan ancak bununla birlikte alternatif bir unsur olarak giderek önem kazanan bir turizm çeşidi de ‘özel ilgi turizmi’dir.

İlgi duyuyorsanız, ülkemizde ‘carettaların’ Adayı ziyaret ettiği anlara tanıklık edebilir, yüzlerce çeşidi olan endemik bitkileri inceleyebilir, berrak, kirlenmemiş, 30 metreden daha fazla görüş alanına sahip suları ve bozulmamış deniz yaşamını su altı dalışları ile gözlemleyebilir, Adanın eşsiz doğasında birçok doğa sporunu yapabilir, golf kulüplerinde yılın 12 ayı golf oynayabilirsiniz.

Örneğin dünyada milyonlarca kişinin rağbet ettiği, kısaca sualtı zenginliklerini ve güzelliklerini görüp tanımak şeklinde tanımlanan su altı dalış konusunda, Akdeniz’in en uzun dalış sezonlarının yaşandığı Kıbrıs adasında, dalmayı sevenler için birçok dalış noktası mevcuttur. Bu konu ilgi alanınız içindeyse Akdeniz’in 30 metre görüş alanına sahip suları ve bozulmamış florası sizi hayrete düşürecek; batıklara dalmanın heyecanını yaşayabileceksiniz.

KKTC’nin tarihi turistik yerleri ve özel ilgi turizmi hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki web sayfalarından ulaşabilirsiniz:

E-Bültenimize kayıt olun