Agathokleus’un “Garantiler Hakkında” başlıklı köşe yazısı

Takis Agathokleus, Alithia gazetesinde yayınlanan “Garantiler Hakkında” başlıklı köşe yazısında, Kıbrıslı Türklerin neden garantilerin devamını istedikleri konusunu irdeledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Kıbrıslı Rum tüccar Kıbrıs Türk patatesi ihraç ediyor diye, işyeri kuşatılıp tehdit ediliyorsa kimse caydırıcı bir tedbirin çağ dışı kaldığını iddia etmesin” şeklindeki açıklamalarına atıfta bulunan yazar, Kıbrıslı Türklerin garantilerin devamını istemelerinin nedenlerini sıraladı.

Takis Agathokleus, Kıbrıslı Türkler’in sınır kapılarının açıldığı 2003 yılından beri hiçbir Kıbrıslı Rum’un Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde zarara uğramadığını söylediğini, bunda haklı olduklarını, aksine Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Kıbrıslı Türklere ise çok sayıda saldırı gerçekleştiğini, Kıbrıslı Türkleri fena halde pataklayarak arabalarına zarar verdiklerini söyledi. Agathokleus’e göre Hilton Oteli’nin de bulunduğu Güney Lefkoşa’ya giriş yolu buna tipik bir örnektir; APOEL taraftarlarının lokali yakınından arabasıyla geçerken fark edilen bir Kıbrıslı Türk, birkaç çizikle kendini kurtarırsa şanslı sayılır. Yazar, geçtiğimiz günlerde Belçika ve Güney Kıbrıs arasında oynanan maçı izlemek üzere gelen bazı Kıbrıslı Türkleri, maç sonrasında sahadan sapasağlam ayrılabilsinler diye, polis koruması altında diğer taraftarlardan uzak bir köşeye konmasını ve aldığı bir davet üzerine, siyasi bir etkinlikte konuşma yapmak için Güney Kıbrıs’a geçen dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a karşı ELAM üyeleri tarafından yapılan saldırıları da örnek olarak verdi.

Agathokleus yazısında devamla olaylara sebep olan ELAM üyelerinin yargılanmasına bugünlerde başlandığını belirtti. Bazılarının bu olayların önemsiz olduğunu ve bazı kafasızlar yüzünden yapıldığını söyleyeceğini, ancak Rum polisinin hiçbir zaman tek bir kafasızı bile tutuklamayı başaramadığını kaydeden Agathokleus, bunun yetersizlikten dolayı mı yoksa kasti olarak mı yapılmadığını sorgulayarak, cevap ne olursa olsun bu cezasızlığın olayları Kıbrıslı Rumların aleyhine çevireceğini belirtti.