Akıncı: “Çözüm ve barış için adil olunmalı”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda iki tarafın da adil ve makul ölçüler içerisinde davranması gerektiğini vurguladı. Akıncı, “Adil olmak zorundayız. Kalıcı bir anlaşma için kendi hakkımız için çaba harcarken, diğer toplumun da bu adada hakkı olduğunu unutmamalıyız. İki taraf da adil ve makul ölçüler içerisinde davranmalıdır. Yoksa bu topraklara adalet gelemez, başka türlü çözüm ve barış olmaz” dedi.
Katıldığı bir etkinlikte konuşan Akıncıyıl sonuna kadarki sürecin son derece önemli olduğunu vurguladı.
Akıncı, önümüzdeki süreçte diğer tarafın yaklaşımları da akıl ve gerçekçilik yolunda sürdürülürse, Kıbrıs sorununa bir çıkış yolu bulunmasının mümkün olabileceğini ifade etti.
Kıbrıs Türk halkının kurucu ortağı olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’nden 53 yıldır dışlandığını anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Şimdi iki bölgeli, iki toplumlu yeni bir federal yapı kurarak, toplumsal haklarımızı yeniden kazanarak geleceğe taşımanın zamanı geldi” dedi.
“Bu, önümüzde ciddi bir fırsat olarak duruyor” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “eğer Kıbrıs Rum tarafı da aynı yaklaşımla hareket ederse, bu ciddi fırsatı değerlendirebilirsek – ki biz sonuna kadar değerlendirmek istiyoruz- iki kesimli, iki toplumlu federal yeni bir yapıyı oluşturmamız mümkündür. Eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yeni bir gelecek inşa ederek, medeni, çağdaş bir yapıyı kurmamız mümkündür” şeklinde konuştu.