Akıncı Eide’yi kabul etti
Date Added: 16 Haziran 2015, 10:45

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya gelen Eide, yaklaşık 2 saat süren görüşmeden çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın eşlik ettiği Eide, Akıncı’nın ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi.
Eide açıklamasında, ocak ayında Cenevre’de gerçekleşecek zirve ve Kıbrıs konferansına yönelik çalışmalarda bulunduklarına işaret ederek, dünkü toplantıda da liderlerin bugün gerçekleştireceği görüşmeye yönelik hazırlıklarda bulunduklarını söyledi.
Cenevre’deki görüşmelere, Noel ve yılbaşı tatilinin de olacağı 19 gün kaldığını ve bunun çok da uzun bir süre olmadığına işaret eden Eide, iki tarafın da yoğun şekilde çalışmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.
Dün bir araya gelen müzakerecilerin yarın yeniden buluşacağını, liderlerin de bugün görüşeceğini kaydeden Eide, “Her iki taraf da, geriye kalan farklılıkların giderilmesi için büyük bir gayretle çalışıyor. Bazıları geriye kalacak, bazıları ise bilerek Cenevre’de yapılacak son aşamaya bırakılacak” dedi.
Espen Barth Eide, müzakerelere ilişkin söyleyecek yeni bir şey olmadığını, olacaksa da bunun bugünkü liderler görüşmesi sonrasında olabileceğini kaydetti.