Akıncı: “Eşitlik, özgürlük ve güvenlik aşırı değil, asgari taleplerdir”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşitliğin, özgürlüğün ve güvenliğin aşırı değil, asgari talep olduğunu vurguladı.
Katıldığı bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 30 Haziran Çerçevesi ile ilgili yaptığı açıklamasına da değinerek, bunun üzerine çokça spekülasyonlar yapıldığını belirterek, kendisinin hiçbir açıklamasında “sıfır garanti, sıfır asker” demediğini, bu konudaki çarpıtmaların Rumların kendi yorumlarından kaynaklandığını söyledi.
Crans-Montana’da olduğu gibi bugün de “sıfır garanti, sıfır asker” yaklaşımında olunmadığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gelecek güvenlik düzenlemelerinde Türkiye’nin dışlanacağı bir durumun Kıbrıs Türk tarafınca kabul edilmeyeceğini de belirtti.
“İlkelerden taviz vermeden, geleceği şekillendirirken, çağın gereklerine ve günün şartlarına da uyarlamayı bileceğiz. Bunun yeteneğini geliştirmek zorundayız” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, kendisinin bu düşünce doğrultusunda hareket etmesine rağmen, söylediklerinin Kıbrıs Rum tarafınca sulandırılmaya ve çarpıtılmaya devam edildiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının ilkelerinin; kararlara Kıbrıs Türk tarafının etkin katılımının ve dönüşümlü başkanlığın da olduğu siyasi eşitlik, bir tarafın diğeri üzerinde tahakküm kurmaması ve Kıbrıslı Türklerin kendilerini güvenli hissedecekleri bir yapı olduğunun altını çizdi.
Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada altını çizdiği çerçevenin tarihinin 30 Haziran olduğunu yineleyen Cumhurbaşkanı, kendisinin açıklamalarının yanı sıra, BM Genel Sekreteri’nin raporunda ve Kıbrıs Rum tarafının yazdığı mektupta dahi “30 Haziran” tarihinin geçtiğini vurguladı.
Rum tarafının öne sürdüğü “4 Temmuz” tarihli bir çerçevenin var olmadığını yineleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bahse konu tarihin Rum tarafının kendi yorumu olduğunu belirtti.
Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in, göreve yeni başlayan Birleşik Krallık Kıbrıs Yüksek Komiseri’ni kabulünde “Türkiye, Doğu Akdeniz’deki tahriklerinden vazgeçsin. Kıbrıs Türk tarafı aşırı taleplerinden vazgeçsin, o zaman müzakerelere bakarız” şeklindeki açıklamasına da değinen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Eşitlik, özgürlük ve güvenlik aşırı talepler değildir, asgari taleplerdir” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ada etrafında bulunan doğal zenginlikler ile ilgili olarak ise, “Doğu Akdeniz’de olan zenginlik ortak bir zenginliktir. Bu, bir tek Rumlara ait olan zenginlik değildir” diye konuştu.