Akıncı ve Özgürgün “19. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” ekibini kabul etti

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Hüseyin Özgürgün, “19.Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” ekibini ayrı ayrı kabul etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı ekibi kabulünde yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı dünya çocuklarına armağan ettiğini kaydederek bu özel günün yıllardır KKTC’de de kutlandığını ve dünya çocukları ile buluşulduğunu belirtti.
Akıncı, festivale 7 ülkeden öğrencilerin katılmasının planlandığını ancak 5 ülkeden katılım olduğunu, Rusya ve Sırbistan’dan gelecek ekiplerin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin “bağnaz tavrı” nedeniyle engellendiğini söyleyerek, bu yapılanı onaylamanın mümkün olmadığını kaydetti.
Müzakereler çerçevesinde geçtiğimiz hafta bir araya geldiği Rum lidere yapılanın yanlış olduğunu anlattığını söyleyen Akıncı, Rumların KKTC tanınacak endişesi içinde olduklarını ifade etti.
Başbakan Hüseyin Özgürgün de, “19.Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali”ne katılacak ekiplerin temsilcilerinden oluşan heyeti kabulünde yaptığı konuşmasında, Atatürk’ün dünyada tek olan çocuk bayramını, TBMM’nin kuruluşu gibi önemli bir günde çocuklara armağan etmesinin önemine işaret etti.
Başbakan Özgürgün, çocukların gelecek olduğunu, onlar iyi yetişirse geleceğin de iyi kurulacağını söyledi.
Çocukların bayramı coşku ve mutlulukla kutlaması dileğinde bulunan Özgürgün, onların geleceğin büyükleri olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti.