Akıncı: “Uluslararası camia ve BM’nin Rum tarafının tavırlarının yanlış olduğunu göstermesi lazım”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Rumların yanlış tavırlarından vazgeçebileceklerine inanıyorum ancak bunun için bir şart vardır. Uluslararası camianın ve BM’nin kendilerine bu tavırlarının yanlış olduğunu mutlaka altını kalın çizgilerle çizerek göstermesi lazım” dedi.

Katıldığı bir etkinlikte, Kıbrıs konusundaki gelişmeleri ve süreci anlatan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gelinen aşamada Güney Kıbrıs’ta büyük bir iletişim oyunu olduğunu, Rum basınının baştan sona Kıbrıslı Türk lideri ve Türkiye’yi suçlu göstermeye çalıştığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Anastasadis’in Cenevre Zirvesi için güvenlik ve garantiler ile toprak konularını halledip sonra diğer konulara geçilmesi ön şartının kabul edilemez olduğunu, 11 Şubat 2014 Anlaşması ile 12 Ocak Cenevre Konferansı sonuç bildirgesine aykırı olduğunu yineledi.
Akıncı, Güney Kıbrıs’ta 2018 yılında yapılacak olan başkanlık seçimleri nedeniyle Anastasiadis’in tribünlere ve zamana oynadığını vurgulayarak, “Seçim kazanmak çözümden daha önemli hale geldiyse buna da diyecek fazla bir şeyimiz yok” dedi.
Akıncı, BM’nin hakemlik rolü üstlenmeden, resmi yazılı öneri sunma yetkisini kendisine vermeden köprü kurucu önerilerle yardımcı olabileceğini önerdiklerini, ancak konuyla ilgili Rum tarafının tavrının hep olumsuz olduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Cenevre’ye’ gitmeye hazır olduklarının, ancak sonuç almanın bütün konuların ele alınmasıyla mümkün olabileceğinin altını çizdi.
Bu arada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi’ndeki siyasi partilerin liderleriyle telefonda görüşerek, Rum liderliğinin koyduğu ön koşullar nedeniyle, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin başarısız kalan mekik diplomasisi ile ilgili durum hakkında bilgi verdi.