Akıncı: “Umarım bu kararlılığımız karşılıksız kalmaz”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıs’ın gelecek kuşakları için en iyisini yapmaktan başka bir amacımız yoktur. Bu nedenle, buradaki sorumluluklarımıza odaklanmış bulunmaktayız. Kıbrıs Türk halkını ve bir bütün olarak adamızı, hak ettiği daha güzel, barış içinde bir geleceğe taşımak için kararlılıkla buradayız. Umarım bu kararlılığımız karşılıksız kalmaz” dedi.
Kıbrıs Konferansı nedeniyle Crans-Montana’da bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı, dün yazılı bir açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafının 17 Mayıs’ta ortaya koyduğu ön koşulların 4 Haziran New York toplantısında ortadan kalkmasından sonra, Crans-Montana’da 28 Haziran’dan itibaren iki paralel masanın çalışmaya başladığını kaydetti.
Akıncı, “Garantörlerin de katılımı ve AB’nin de gözlemci olduğu 5’li masada, güvenlik ve garantiler; sadece iki toplumun temsil edildiği masada da diğer konular ele alınmaktadır” ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:
“Yine sıklıkla ifade ettiğimiz gibi, biz bu konferansın artık bir “karar konferansı” olduğu anlayışı içinde harekete etmekteyiz. Bu nedenle daha ilk günden karar almak yerine, bazı konuların teknik komitelere havale edilmesi yönündeki Rum önerisine onay vermedik”
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de katılımı ile önemli konuların bir paket çerçevesinde ele alınarak çözümlenmesi fikrinin geçtiğimiz Cuma akşamı taraflarca kabul edildiğini kaydetti.
Akıncı, “Bu çerçevede, Kıbrıs Türk halkının eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde yaşayacağı, Rum halkının da kendini tehdit altında hissetmeyeceği bir çerçevenin ortaya çıkması için, gerek siyasi partilerimiz ve gerek Türkiye Dışişleri Bakanı ve çalışma arkadaşları ile yakın istişare içinde uğraşlarımızı sürdürmekteyiz” şeklinde devam etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, bugünden itibaren başlayacak haftanın önemin vurgu yaparak, “Yarından (bugünden) itibaren başlayacak hafta, Kıbrıs’ın ve bölgemizin geleceği açısından hayati önemi haiz bir karar haftası olacaktır” dedi.
Bu arada Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Crans- Montana’da bugün devam edecek Kıbrıs Konferansı öncesinde dünü toplantı ve temaslarla geçirdi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Konferansı’na yönelik hazırlık çalışmaları çerçevesinde dün sabah Başbakan Yardımcısı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, siyasi parti başkanları ve milletvekilleriyle bir araya geldi.
TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı toplantıda, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Milletvekilleri Armağan Candan ile Zeki Çeler ve UBP’den Oğuzhan Hasipoğlu da yer aldı.