Cumhurbaşkanı Akıncı: “Eşitliğin, güvenlik ve özgürlüklerin olmadığı yerde bir anlaşma mümkün değildir”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Eşitliğin, güvenlik ve özgürlüklerin olmadığı yerde bir anlaşma mümkün değildir. Bu üç temel unsuru sağlayacak bir anlaşmaya biz varız” dedi.
Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunan Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.
Akıncı, Ankara’ya yaptığı ziyaretin iki amacının olduğunu belirterek, bunlardan birinin Kıbrıs sorununun geldiği aşamada durum değerlendirmesi yapmak ve 2016’yı gerçek anlamda barış ve çözüm yılı yapmak için var güçle çalışmaya devam etmek olduğunu dile getirdi. Bunun yanında ziyaretin bir amacının daha olduğunu belirten Akıncı, “O da 15 Temmuz gecesi Türk milletine ve devletine, Türkiye’nin seçilmiş sivil yönetimine, sizlere yönelen malum darbe girişimi sonrasında 240 kardeşimizin yaşamını yitirdiği, 2 bine yakın insanımızın yaralandığı o olay karşısında bir kez daha Kıbrıs Türk halkının dayanışmasını sizlere iletmekti,” dedi.
Basın toplantısında Kıbrıs müzakereleri hakkında konuşan Akıncı, Kıbrıs’ta artık gerçekten bir dönüm noktasına ulaştıklarını düşündüğünü söyledi. Akıncı, şunları kaydetti:
“Sayın Anastasiadis ile aynı kuşağın insanlarıyız. Bizim neslin son denemesini yapıyoruz. Ya 2016 yılı çıkmadan Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşacağız ya da 2017 ile birlikte 2018 Şubat’ındaki Güney’deki seçimlerin propaganda sürecinin başlamasıyla birlikte bu fırsat penceresi de kaybolup gidecek. Akıl ve mantık yolu 2016 yılı çıkmadan artık bu işi bir uzlaşmayla noktalamaktır. Doğu Akdeniz’deki doğal zenginliler bir gerginlik vesilesi yapmak değil bir işbirliği alanı haline dönüştürmektir.”