Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun, Rum Dışişleri Bakanının, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs konusunun çözüm sürecine “aktif bir şekilde müdahil olmasına” ilişkin talihsiz açıklamasına yanıtı
Date Added: 23 Mart 2023, 18:34

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRYM) yeni Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs konusunun çözüm sürecine “aktif bir şekilde müdahil olmasına” ilişkin talihsiz bir açıklama yapmıştır.

Yeni Rum mevkidaşıma Kıbrıs konusunda bir çözüm süreci olmadığını ve ancak KKTC’nin Kıbrıs konusundaki gerçekçi vizyonunun kabul görmesini müteakip iki Devlet arasında yeni bir müzakere süreci başlayabileceğini hatırlatmak isterim.

Ayrıca, Kıbrıs Türklerine verdiği hiçbir sözü yerine getirmeyen ve Rum tarafını koşulsuz destekleyen AB’nin olası bir müzakere sürecine katılmasının da beklenmemesi gerekmektedir. Müzakerelerin doğası gereği tarafların rızası, müzakere süreçlerine ilişkin alınacak kararlarda hayati öneme haizdir. Tarafgir bir tutum sergileyen AB’nin halen bu tutumunu sürdürmesi nedeniyle KKTC, AB’nin herhangi bir müzakere sürecine müdahil olmasına rıza göstermemektedir.