Dünyanın barış ve teknoloji uzmanları konferans için Lefkoşa’da buluşacak
Date Added: 06 Şubat 2015, 10:33

Oyunlar, iletişim ağları gibi bilgi ve iletişim teknolojilerinin barışa yönelik inisiyatiflere olan etkisinin artırılmasını amaçlayan “Build Peace” konferansının ikincisi, 25-26 Nisan’da Kıbrıs’ta gerçekleşecek.

İlki geçen yıl Amerika’da MIT Medya Laboratuarı’nda organize edilen etkinlik, 30 ülkeden 250 barış ve teknoloji uzmanını, akademisyeni ve aktivisti bir araya getirecek.

Lefkoşa surlar içinin hem kuzeyinde hem de güneyinde düzenlenecek etkinlik, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (BMKP) Güven ve İşbirliği için Hareket programı tarafından da destekleniyor.

BMKP Program Müdürü Christopher Louise etkinlikle ilgili, “Hem Kıbrıs’ın Avrupa ve Arap ülkeleri arasındaki coğrafi pozisyonu, hem de Kıbrıslı sivil toplumunun barış inisiyatiflerine yönelik bilgi ve deneyim zenginliği Lefkoşa’yı konferans mekânı için eşsiz kılıyor” ifadesini kullandı.

Louise, böylesine önemli bir etkinliğin hem Kıbrıslı, hem de uluslararası toplumlar için kaçırılmaz bir öğrenme ve paylaşma fırsatı olacağını ekledi.