Eide: “Akıncı ve Anastasiades bugüne kadarki liderlerin kaydetmediği bir ilerleme elde etti”

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades’in bugüne kadarki Rum ve Türk Liderlerin kaydetmediği bir ilerleme elde ettiğini ifade etti. Eide, Kıbrıs müzakerelerinin şimdi olduğu kadar ileri bir noktada hiç olmadığını söyledi.
Annan Planı’nın, BM tarafından hazırlanan başka bir şey olduğunu belirten Eide, şimdi ise sadece Kıbrısılar tarafından uzlaşılan ve yazılan bir metnin bulunduğunu, her kelimenin Kıbrıslılar tarafından yazıldığını vurguladı. Eide kendilerinin ise müzakerelere sadece yardımcı olmaya çalıştıklarını metin yazımı konusunda sahnede olmadıklarını vurguladı.
Çözüm fırsatının tüm potansiyeliyle kullanılmamasının son derece trajik olacağını da dile getiren Eide, Kıbrıs sorununu çözmeyi taahhüt etmiş iki Lider bulunduğunu, kendilerinin de Liderlerin sorunu çözmesini istediklerini anlattı. Eide, normalde değişik konularda fikir ayrılıkları yaşayan uluslararası topluluğun da Kıbrıs konusunda fikir birliği içerisinde olduğunu kaydetti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide dün bir görüşme gerçekleştirdi.
Müzakerelerde Liderler görüşmesiyle başlayacak olan yeni safhaya hazırlık amacı taşıyan toplantı Cumhurbaşkanlığı’nda yer aldı.