Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, TC Ekonomi Bakanı Zeybekçi ile görüştü

“86. Uluslararası İzmir Fuarı”nın açılış törenine katılmak üzere İzmir’e giden Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüştü.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Atun, ticaret hacminin daha da gelişmesi yönünde kurulan ortak komitenin çalışmalarına hızla devam edeceğini kaydetti.

Atun ile Zeybekçi’nin başkanlık ettiği heyetlerarası görüşmede, bakanlar düzeyinde “Ortak Komite Anlaşması”, KKTC fuarı, KKTC’nin üçüncü ülkelere olan ihracatları, ürün güvenliği alanlarında tecrübe paylaşımı programının uygulanması konuları ele alındı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun devamla, İzmir Fuarının açılış törenine katıldı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Atun, KKTC standının açılışını da yaptı.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın desteğiyle, K.T. Sanayi Odası organizasyonunda KKTC firmalarının katıldığı fuardaki KKTC standı, Atun’un daveti üzerine TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TC Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Rus Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak tarafından ziyaret edildi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, daha sonra, Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile heyetler arası toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, ODTÜ Üniversitesi’ndeki tekno parkın hayata geçirilmesi, TÜBİTAK kanalıyla AR-GE projelerine destek verilmesi, devam etmekte olan sanayi sicilinin tamamlanması, TSE protokolünün imzalanarak iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesi yönünde kararlar alındı.

İzmir Fuarı’nın açılış törenine katılan, fuardaki KKTC standının açılışını yapan ve çeşitli temaslarda bulunan Atun ve heyeti dün KKTC’ye döndü.