Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler bugün anılıyor

Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinde önemli yer tutan Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler bugün Erenköy’de anılacak.
Rum Yönetimi’nin, Erenköy Şehitliği’nde gerçekleştirilecek tören için kayıt yaptıran ve kara yoluyla Yeşilırmak Kapısı’ndan Erenköy’e geçeceklerin sayısına sınırlama getirmesi nedeniyle yaşanan sorun, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin ısrarlı girişimleri sonucunda Rum Yönetimi’nin gideceklerle ilgili kısıtlamayı kaldırdığı, kaydolan tüm vatandaşların törenlere katılabileceği açıklandı.
Başbakan Hüseyin Özgürgün yayınladığı mesajda, Erenköy Direnişi’nin, Kıbrıs Türk halkının hiçbir baskı karşısında boyun eğmeyeceğinin, en zor şartlarda bile bayrağı, vatanı ve milleti uğruna ölüme karşın direneceğinin en büyük göstergesi olduğunu vurguladı.
Bu zorlu mücadelenin, Kıbrıs Türkü’nün adada varlığını sürdürmek için ortaya koyduğu fedakarlıkların anlaşılması açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Özgürgün,” 52 yıl önce gösterilen bu direnişten büyük dersler çıkarılması gerektiği ve bugün gelinen noktada eski günleri yaşatmayacak şekilde güvenceler sağlanarak, bir takım gerçekleri göz ardı etmeden adımlar atılması gerektiği göz ardı edilmemelidir” dedi.
Kıbrıs Türkü’nün çok ağır baskı ve saldırılar altında, umutlarını yitirdiği bu karanlık zamanları unutmanın asla mümkün olmadığını belirten Özgürgün, gerek Erenköy Direnişi gerekse de tüm mücadele yılları süresince sergilenen direnişle, Kıbrıs Türk halkının, asla, esaret altına girmeyeceğini bütün dünyaya gösterdiğini ifade etti.
Kıbrıs Türk halkının, yıllar boyu süren onurlu mücadeleler sonucunda Anavatan Türkiye’nin güç ve güvencesiyle kendi özgür ve bağımsız devletine kavuşmayı başardığına işaret eden Özgürgün, “Anavatanımızdan aldığımız güç ve destekle bu topraklarda ilelebet var olmaya, gelecekte de inanç, kararlılıkla her koşulda devletimizi yaşatmaya ve halkımızın refah ve mutluluğunu ileriye taşımaya devam edeceğiz” dedi.
Özgürgün, “Bu anlamlı günde, başta Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel olmak üzere bu şanlı mücadelede canlarını ortaya koyarak bu toprakları vatan yapan tüm Aziz Şehitleri rahmetle, Erenköy gazilerini minnetle anarak, bu gururu paylaşan tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.