Eski Görüşmeciler Ertuğ ve Olgun: “Sözde denge adına adalet ve hakkaniyet ilkeleri çiğnenmiştir”

Eski görüşmeciler Osman Ertuğ ve Ergün Olgun, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporuyla BM sürecinin sonuç alıcı bir zemine oturtulma şansının yok edildiğini savundu.
Osman Ertuğ ve Ergün Olgun, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in müzakerelerle ilgili son raporu hakkında yayımladığı ortak değerlendirmede, Crans – Montana’da yaşanan gelişmenin sadece bir konferansın değil, on yıllardır devam etmekte bulunan bir sürecin mevcut haliyle çöküşünü teşkil ettiğini söyledi.

Müzakere zemininin sorgulanmaya başlandığına işaret edilen  açıklamada, “Keza, BM Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, işlerin bundan böyle aynı şekilde devam etmeyeceğini yaptıkları açıklamalarda ifade etmişlerdir”” denildi.

Değerlendirmede, Genel Sekreter’in raporunda taraflar arasında karşılıklı “güven ve siyasi irade” açığı bulunduğunu söylemesinin yerinde bir tespit olduğu, ancak bunun hangi sebeplerden ve kimden kaynaklandığını açıkça söylememesinin de ciddi bir eksiklik ve Kıbrıs Türk tarafına karşı yapılmış büyük bir haksızlık olduğu belirtildi.