Kiprianu’nun açıklamaları Rum hükümetinin tepkisine neden oldu

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, Rum Hükümeti’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB)” parseller için çıkılan 3’üncü tur ruhsat ihalesi ile askerlik görev süresinin azaltılması konusundaki iki kararını, DİSİ’nin seçim kampanyasının güçlendirilmesiyle ilişkilendirmesinin, Rum hükümetinin tepkisine neden oldu.
Rum Fileleftheros gazetesinin haberine göre, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i, kendisine geçici siyasi avantajlar sağlayacak hareketlerle Kıbrıs sorununun özünü feda ederek taktik oyunlarına girişmekle suçladı.

Gazeteye göre Kiprianu, katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada ise, partisi AKEL’in, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in DİSİ’nin seçim kampanyasına yardımcı olmak için, müzakere sürecinde sorunlara neden olan faaliyetlerde bulunduğunun görülmesinden ötürü de endişeli olduğunu dile getirdi.
Bütün bunların hep birlikte, olumsuz bir manzara oluşturduklarını dile getiren Kiprianu, herkese “Kıbrıs sorunuyla oyun oynayamayacaklarının farkında olmaları” yönünde bir çağrı yaptı ve tarafların tümünün, Kıbrıs sorununu ele alırken, bunu ciddiye almaları gerektiğini sözlerine ekledi.