Ergün Olgun: “Doğrudan ticaret için hala umudum var”
Date Added: 21 Ocak 2015, 12:13

Müzakereci Ergün Olgun, Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunda umutsuz olmadığını söyledi.

Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile ilgili hem güney basınında, hem de kuzey basınında yer alan haberlerdeki “Tüzük rafa kaldırıldı, “Tüzük umutsuz”, “Ticarete karşı Maraş” gibi haberleri Kıbrıs Postası’na değerlendiren Müzakereci Ergün Olgun, önemli açıklamalarda bulundu.

Müzakereci Ergün Olgun, Doğrudan Ticaret Konseyi’nin geçmişinin 24 Nisan 2004 tarihinde yapılan eş zamanlı referandum sonrasında 26 Nisan 2004’te Avrupa Konseyi’nin almış olduğu karara dayandığını belirterek, “Bu kararda Kıbrıslı Türkler üzerine uygulanan izolasyonların sonlandırılması gerektiği, Kıbrıslı Türklerin bunu hak etmediği ve Kıbrıs Türk ekonomisi üzerindeki sınırlamaların kaldırılıp Kıbrıs Türk ekonomisinin güçlendirilmesinin Kıbrıs’ta uzlaşıya katkıda bulunabileceğine dair tespite dayanır.” Bunun ardından görevlendirilen komisyonun almış olduğu karar neticesinde Doğrudan Ticaret Tüzüğü, Yeşil Hat Tüzüğü ve Mali Yardım Tüzüğü sağlanması yönünde paket hazırlamıştır” şeklinde konuştu.

Olgun, sözlerine şu şekilde devam etti; “Genel Sekreter de 28 Mayıs 2004 tarihinde yayınlamış olduğu raporda, Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonların hiçbir mantığı bulunmadığı, bu izolasyonların kaldırılması gerektiği ve Güvenlik Konseyi üyelerine ve diğer üyelere, Kıbrıslı Türklerle işbirliği ve ikili ilişkiler geliştirme çağrısı yapmıştı. Kısacası Doğrudan Ticaret Tüzüğü hiçbir öneri veya önşartla bağlantılı değildir. Kıbrıslı Türklere yapılan bir haksızlığın sonlandırılmasıyla ilgilidir, bu konuyla başka konu arasında bağlantı kurmaya çalışmak Kıbrıslı Türklere karşı 2’nci bir ayıp yapmaktır. (Kıbrıs Postası)