“Müze, Arşiv ve Kütüphanelerde Yeni Açılımlar” çalıştayı düzenleniyor

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı ve Kültürel Varlıkları Koruma Komitesi, çarşamba ve perşembe günleri, Girne Vuni Palace Hotel’de “Müze, Arşiv ve Kütüphanelerde Yeni Açılımlar- MAKYA 2017” konulu çalıştay düzenliyor.
7 Haziran 2017 Çarşamba günü saat 10.00’da başlayacak çalıştayın sonuç bildirgesi ise 9 Haziran Uluslararası Arşiv Günü’nde Cumhuriyet Meclisi’nde açıklanacak.
Komite Başkanı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, komite üyeleri CTP milletvekili Dr. Arif Albayrak ve UBP milletvekili Dr. Erdal Özcenk’in katılımıyla dün çalıştayla ilgili basın toplantısı düzenledi.
Meclis Başkanı Siber, bir toplumun kültürel ve düşünsel belleğine verdiği önemin, o toplumun gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli göstergelerden biri olduğunu belirtti.
Siber, günümüz bilgi çağında toplumların gücünün, ürettikleri ve paylaştıkları bilgiden kaynaklandığını, erişilebilir olmayan ve paylaşılamayan bilginin varlığından söz edilemeyeceğini söyledi.
Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı ve Kültürel Varlıkları Koruma Komitesi olarak bir girişim başlattıklarını dile getiren Siber, amaçlarının kültürel mirası, sanatsal ve fikirsel üretimi ve devlet hafızasını bir araya getirebilmek, teknolojik dönüşümü de sağlayıp tarafsız bilgiye hızlı bir şekilde erişimi sağlayıp, dünyayla da paylaşabilmek olduğunu vurguladı.