23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde bu yıl da yapılacak olan 19. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’ne katılacak olan Sırbistan heyetinin KKTC’ne girişlerinin engellenmesi hk.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde bu yıl da yapılacak olan 19. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali vesilesiyle aralarında Sırbistan’ın da olduğu çeşitli ülkelerin çocuk gösteri grupları ülkemizdeki etkinliklere katılmak için davet edilmişlerdir.

Festivale katılmak için dün Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havaalimanı üzerinden Sırbistan’dan adaya gelen öğrenci grubunun Rum polisi tarafından havaalanında saatlerce bekletildikten sonra KKTC’ne girişleri engellenmiştir. Bakanlığımızın, Sırbistan heyetinin geçişinin sağlanmasını teminen BM Barış Gücü nezdinde gün boyu yaptığı diplomatik girişimler ne yazık ki olumlu bir karşılık görmemiş ve dün akşam saatlerinde yaşları 10-11 olan Sırp çocuklar havalimanından dışarıya çıkarılmadan, Rum yetkililer tarafından insanlık dışı ve acımasız bir şekilde apar topar özel bir uçakla ülkelerine geri gönderilmişlerdir.

Kıbrıslı Türk çocukların yabancı ülkelerden çocuklarla temasına bile tahammül edemeyen bir anlayışın sonucu olarak yaşanan bu gelişme, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Kıbrıslı Türkler üzerinde uygulamakta olduğu dünyadan izole etme politikasının yeni ve bilinen bir örneğini oluşturmuştur.

Rum tarafının mevcut vizyon ve zihniyetinin değişmediği bir kez daha gözler önüne serilmekte, Kıbrıslı Türklere yönelik kısıtlayıcı davranışlarının ve hükümdarlık altına alma istençlerinin devam ettiğini en açık şekilde göstermektedir. Rum tarafının sergilediği tutum, bu zihniyetteki bir yönetimle nasıl yeni bir ortaklık kurulacağı ve kurulsa bile bu ortaklığın nasıl sürdürülebileceği sorularını tekrardan düşündürmektedir.