Milli Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle önceki gün törenler düzenlendi

21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle önceki gün tüm yurtta törenler düzenlendi.

Lefkoşa Şehitler Abidesi önünde düzenlenen anma töreninin ardından Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde Şehitleri Anma Programı gerçekleştirildi.
Şehitler Abidesi önündeki anma töreninde, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunuldu, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Tören, Anıt Özel Defteri’nin imzalanması ve günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından son buldu.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:
“Aziz Şehitlerimiz;
21 Aralık 1963’ün 56. yılında sizi rahmet ve saygı ile anıyoruz.
Bu topraklarda başı dik onurlu bir toplum olarak yaşayabilmemiz için yapılabilecek fedakârlıkların en büyüğünü yaparak canınızı verdiniz.
Bu fedakârlığınız sayesinde bugün geleceğe daha umutla bakabiliyoruz. Eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşanacak yeni bir geleceği öngörebiliyoruz.
Bugün geldiğimiz aşamada, Adamızda geçmiş acıların bir daha yaşanmaması en büyük              dileğimizdir.
Bu dileğin gerçekleşebilmesi için elbette Atatürk’ün ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ ilkesinin ışığında yürüyeceğiz. Ancak geçmişin acılarından dersler de çıkararak geleceği         kuracağız.
Bu düşüncelerle manevi huzurunuzda saygı ile eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Binbaşı Hakan Işık yaptı.
Işık, Kıbrıs’ta 56 yıl önce Rumlar tarafından masum insanların katledildiğini belirterek, Kıbrıs Türk mücadele şehitlerini andı.
Gelecek nesillerin geleceğe emin adımlarla yürümesi için geçmişini ve geçmişte verilen mücadelenin önemini bilmesinin önemli olduğunu belirten Işık, Kıbrıs milli mücadele tarihi, katliamlar ve bugüne kadar gelinen mücadeleleri anlattı.
Işık, bugün her ailede geçmişin acı hatıralarının bulunduğunu belirterek, bir ailenin o yıllarda yaşadığı acı anılarını belirtti.
Kıbrıs Türk halkının Rumlara karşı örnek bir direniş sergilediğini ve 11 yıl soykırıma ve saldırılarına direndiğini, 1974’ten sonra ise bugün özgür şekilde yaşıyorsa bunu şehitlere borçlu olduğunu belirten Işık, “Şehitlerimiz rahat uyuyunuz. Geçmişi asla unutmayacağız unutturmayacağız. Ne toprak ne özgürlük ne bayraktan asla vazgeçmeyeceğiz. Aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.”
21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası dolayısıyla Lefkoşa Şehitler Abidesi önündeki törenin ardından Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde Şehitleri Anma Programı         gerçekleştirildi.