Siber: “Müzakerelerin bir olumsuzlukla sonuçlanması halinde, izolasyon ve ambargoların kalkması birincil hedef olması gerek”

Meclis Başkanı Sibel Siber, müzakerelerin bir olumsuzlukla sonuçlanması halinde, izolasyon ve ambargoların kalkmasının birincil hedef olması gerektiğini belirtti.
Siber, temaslarda bulunmak için KKTC’de bulunan Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Meclis Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs’ın gündeminin her zamanki gibi sıcak olduğuna işaret ederek, Kıbrıs müzakerelerinin yeni bir boyuta geçtiği bir dönem olduğunu söyledi.
Son olduğu söylenen devrenin ne getireceğinin hep birlikte görüleceğine dikkat çeken Siber, Meclisin iradesi doğrultusunda Meclis Başkanlığının da olayları izlediğini belirtti.
Geçmişten bugüne Kıbrıs Türklerinin çözüm yönünde ortaya koyduğu pozitif algının, dünya tarafından değerlendiriliyor olması temennisinde bulunan Siber, müzakerelerin olumsuzlukla sonuçlanması halinde sonuçların objektif olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Siber, dünya kamuoyu ile Birleşmiş Milletlerin bu durumda çözümsüzlüğün faturasını yine Türk tarafına kesmemesi gerektiğini vurgulayarak, müzakerelerin bir olumsuzlukla sonuçlanması halinde, izolasyon ve ambargoların kalkmasının da birincil hedef olması gerektiğini belirtti.
İki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm modelinin ise büyük arzuları olduğunu ifade eden Siber, “50 yıldır tartışılan bir çözüm modelinin artık yeteri kadar tartışıldığına inanıyoruz. Çözüme ulaşılmaması durumunda da nedeninin somut olarak ortaya konması ve belki farklı bir çözüm modeline zemin yaratılması uyun olacak diye düşünmekteyim. Hayırlı olsun” dedi.
Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye olarak Kıbrıs Türk halkının uğradığı haksız izolasyonlardan bir an önce kurtulmasını arzu ettiklerini ifade etti. Türkeş, Birleşmiş Milletlerin gayretini de olumlu bulduklarını kaydetti. Türkeş, çözümü kimin istemediğinin de açıkça görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.