TC Başbakanı Yıldırım: “Kıbrıs’ta çözüm şansının ilk seferinde kaçırıldığını ama bu sefer bu şansın kaçırılmamasını, özellikle Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu şansı ıskalamamasını tavsiye ediyoruz”

Çankaya Köşkü’nde, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, Kıbrıs’ta çözüm şansının ilk seferinde kaçırıldığını ama bu sefer bu şansın kaçırılmamasını, özellikle Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu şansı ıskalamamasını tavsiye ettiklerini söyledi.
Yıldırım, “Kıbrıs Türk tarafı her zaman yıllardan beri izolasyonlarla, ambargolarla mağdur olan taraf olarak çözümden yana olmuştur. Hep çözümü desteklemiştir, bu kez de aynı şekilde çözümü destekleyecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Sonunda eğer bir anlaşma olsa bile bunun bir referanduma konu olduğunu akılda tutmamız gerekir” değerlendirmesinde bulundu.
Joe Biden ise, Kıbrıs konusunda adanın yeniden federasyon halinde birleşmesini ve bölgede enerji güvenliğini sağlama konusunu müzakere ettiklerini aktararak, Türkiye ve ABD’nin, Kıbrıs’taki liderlerle görüşmelerini sürdüreceğini bildirdi.