Toprak, güvenlik ve garantiler ilk kez masada

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirdiği toprak, güvenlik ve garantiler konularının ilk kez beyin fırtınası şeklinde ele alındığı görüşmeyle yoğunlaştırılmış müzakerelerin ilk turu tamamlandı.
Ağustos ayında verilecek aranın ardından yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turu 23 Ağustos’ta başlayacak ve liderlerin BM Genel Kurul çalışmaları kapsamında New York’a gidişleri öncesinde toplam 7 görüşme gerçekleştirilecek. Hedef, temmuz ayındaki yoğunlaştırılmış süreçte bir kısmı azaltılan ayrılık noktalarını daha da asgariye indirmek.
Yer adı, harita ve yüzdelik konularına girilmeden genel değerlendirme yapılan görüşmede taraflar birbirlerine güvenlik kaygılarını aktarma fırsatı buldular. Liderler sonraki görüşme tarihlerini ise 23, 29, 31 Ağustos ile 2,6, 8 ve 14 Eylül olarak belirlediler.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, toprak, güvenlik ve garantiler konularının Kıbrıs sorununun en çetrefilli konuları olduğunu ve bir çırpıda bir toplantıda bu sorunları aşmanın mümkün olmadığını söyledi.
Akıncı, “Politik irade ve kararlılık, her iki tarafta da niyet olduğu sürece çıkış yollarının bulunabileceğine inanan insanlar olarak kararlılığımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
Ağustos ve eylül ayında yapacakları görüşmelerde yine bütün konulara değinileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, gerekirse toprak, güvenlik ve garantiler konusunun da yeniden konuşulabileceğini söyledi. Akıncı, ancak asıl olanın ilk 4 başlıktaki ayrılık noktalarını daha da asgariye indirmeye devam etmek olduğunu, ağustos ve eylülde daha da yakınlaşmayı arzu ettiklerini söyledi.