...

Yükleniyor...

SSS

AKREDİTASYON İŞLEMLERİ 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kısa dönem için çalışmak isteyen yabancı medya mensuplarının, yapılacak her tür ses / görüntü kayıt ve belgesel çekimleri ile ticari film çekimleri Enformasyon Dairesi’nin iznine tabidir. Bu amaçla müracaatçıların Enformasyon Dairesi’ne akredite olmaları gerekmektedir. Akreditasyon Formu için tıklayınız.

 

Yolcu beraberinde kamera, ışık düzeni gibi araç – gereç vb. getirecek olan medya mensuplarının KKTC’ye gelmeden önce beraberlerinde getirecekleri mesleki araç – gereç listesini Dairemize bildirmeleri gerekmektedir. Bahse konu liste tarafımızca giriş yapılacak sınır kapısına iletilecektir.

 

 

Bahse konu yerlerde çekim yapabilmek için Enformasyon Dairesi’ne başvurulması gereklidir. Enformasyon Dairesi gerekli izinleri temin etmek için başvuru sahibi adına girişimde bulunacaktır.

Herhangi bir devlet yetkilisi ile mülakat yapmak isteyen yabancı medya mensubunun Enformasyon Dairesi’ne başvurması gerekmektedir. Gerekli girişimler yapılarak sonucu size bildirilecektir.

‘Basın kartı’, yerli ve yabancı basın-yayın kuruluşlarında çalışan, KKTC vatandaşı olan veya KKTC’de ikamet ve çalışma izni ile bulunan gazetecilere ve herhangi bir kuruluşa bağlı olmayıp sözleşme veya telif ücreti karşılığında çalışan, KKTC vatandaşı olan ya da ikamet ve çalışma izni bulunan serbest gazetecilere verilmektedir.
Basın kartı, basın kartı verme yetkisine sahip Basın Kartı Komisyonu tarafından verilmektedir. Basın kartı ve Komisyon hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Herhangi bir medya kuruluşunun temsilcisi olarak KKTC’de görev yapan yabancı medya mensuplarının Enformasyon Dairesi’ne akredite olması gerekmektedir.Akreditasyon Formu için tıklayınız.

 

VİZE UYGULAMALARI:


Nijerya Federal Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşı iseniz KKTC’ye gelmeden önce yurtdışı KKTC Temsilciliklerine şahsen vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.


TC nüfus cüzdanı veya pasaportunuzla KKTC’ye giriş yapabilirsiniz. KKTC limanlarından girişte sorulan sorulara tatminkâr cevap verenlere, KKTC’ye giriş ve kalış izni verilmesi konusunda görevli Polis Muhaceret memuru yetkilidir.


Avrupa Birliği vatandaşları geçerli bir AB pasaportu veya ulusal kimlik kartı ile KKTC’ye giriş yapabilmektedir. KKTC limanlarından girişte sorulan sorulara tatminkâr cevap verenlere, KKTC’ye giriş ve kalış izni verilmesi konusunda görevli Polis Muhaceret memuru yetkilidir.


Ülkenize ait geçerli bir pasaport ile KKTC’ye giriş yapabilirsiniz. KKTC limanlarından girişte sorulan sorulara tatminkâr cevap verenlere, KKTC’ye giriş ve kalış izni verilmesi konusunda görevli Polis Muhaceret memuru yetkilidir.


  • Geçerli pasaport
  • Kalınacak her gün için £ 85 (seksenbeş İngiliz Sterlin)’e denk nakit para
  • Gidiş/dönüş seyahat bileti
  • Aile veya arkadaş ziyaretleri için davet mektubu ile davet edenin ismi, adresi, telefonu ve diğer kişisel iletişim bilgileri
  • Yüksek öğrenim için gelenlerin KKTC’deki üniversitesinden resmi kabul belgesi
  • İş için seyahat edenlerin KKTC’de bulunan şirketten resmi davet yazısı

   

  NOT: KKTC limanlarından girişte Polis Muhaceret memurunun soracağı sorulara tatminkâr cevap verenlere en fazla 90 (doksan) gün süreyle KKTC giriş ve kalış izni verilmektedir. Polis Muhaceret memurunun vermiş olduğu kalış süresinden daha fazla kalmak isteyen ziyaretçilerin süre dolmadan Polis Genel Müdürlüğü’ne giderek uzatma başvurusunda bulunması gerekmektedir. Uzatma başvurusunda bulunmayarak verilen kalış süresini geçen ziyaretçilere çıkışta “vize cezası” olarak para cezası bulunduğuna dair ikazda bulunulur. Ziyaretçi, KKTC’den “vize cezalı” ayrılırsa, bir sonraki gelişinde para cezasını ödemekle yükümlüdür, aksi halde giriş yapamaz.


 • Adaya Güney Kıbrıs’tan giriş yaparak herhangi bir sınır kapısından KKTC’ye geçiş yapılabilmektedir. Diğer limanlardan girişlerde uygulanan vize kuralları, Güney Kıbrıs’tan geçişlerde de geçerlidir.

 • ÇALIŞMA İZİNLERİ:


  Çalışma izniniz ile ilgili prosedür, siz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeden önce, işvereniniz tarafından KKTC İçişleri Bakanlığı’na başvurulup sizin adına ön izin alınarak başlatılır. İşveren, ancak işçinin yurt dışında olması halinde ön izin başvurusunda bulunabilmektedir.
  KKTC’ye Bakanlığın verdiği ön izin olmadan giriş yapan yabancı uyruklu kişiler hiçbir işyerinde istihdam edilemezler, bu kişiler için çalışma izni başvurusunda bulunulamaz ve bu kapsamda yapılmış başvurular kabul edilmez ve işleme konmaz.
  KKTC’de çalışma hayatına ilişkin daha ayrıntılı bilgi KKTC İçişleri Bakanlığı’nın internet adresinden edinilebilir.


  Yabancı uyruklu bir şahsın, “Ziyaretçi (Oturma) İzni” almak için ikamet ettiği Kaza Polis Müdürlüğü’ne başvurması gerekmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

   

  TAŞINMAZ MAL


  Yabancı uyruklu iseniz, KKTC İçişleri Bakanlığı’na başvurarak Bakanlar Kurulu’ndan onay almak suretiyle taşınmaz mal satın alabilirsiniz.
  Detaylı bilgi için: KKTC İçişleri Bakanlığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

   

  ARAÇ KULLANMA VE EHLİYET


  Pasaportunuz ile seyahat ediyorsanız ve aracınız şahsınız adına kayıtlı ise aracınızı KKTC’de kullanabilirsiniz.


  Ülkemize turist olarak gelmiş iseniz KKTC’de kalış süreleriniz boyunca, kendi ülkenizde kullandığınız ehliyetinizle KKTC’de araç kullanabilirsiniz.
  Ancak ülkemizde turizm amacı dışında (çalışma, eğitim vs.) bulunan kişiler, yetkili makamlara başvurup, sahip oldukları ehliyetleri KKTC ehliyetine çevirmekle yükümlüdürler. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

   

  ASKERLİK İŞLEMLERİ


  Askerlik işlemlerine ilişkin tüm bilgileri KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın www.guvkk.net ve www.mucahit.net internet sitelerinden temin edilebilirsiniz.

   

  YABANCI MİSYONLAR

  • Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği

   Bedrettin Demirel Caddesi, Lefkoşa

   Tel No: +90 (392) 600 31 00 Faks No: +90 (392) 228 22 09

   e-mail : buyukelcilik.lefkosa@mfa.gov.tr

   Web : http://nicosia.emb.mfa.gov.tr

   ABD Büyükelçiliği Kuzey Ofisi

   Şerif Arzık Sokak No: 6, Köşklüçiftlik, Lefkoşa

   Tel No: +90 (392) 227 39 30 / +90 (392) 228 06 46

   Faks No: +90 (392) 225 24 42

   NOT: Vize müracaatı alınmaktadır

   İngiliz Yüksek Komiserliği Ofisi

   Mehmet Akif Caddesi No:29, Köşklüçiftlik, Lefkoşa

   Tel No: +90 (392) 228 38 61

   Faks No: +90 (392) 228 70 54

   e-mail: ukincyprus@fco.gov.uk

   Web : www.visa4uk.fco.gov.uk

   NOT: Randevu usulüne göre çalışmaktadır.

   Vize başvuru talepleri Merit Lefkoşa Otel’de, Teleperformance LTD. tarafından her 15 günde bir Çarşamba günleri kabul edilmektedir.

   İtalya Vize başvuruları alınmaktadır. Başvurular Çarşamba günleri 11:30-13:00 saatleri arasında kabul edilmektedir.

   Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Enformasyon Ofisi

   Mehmet Akif Caddesi No:29, Köşklüçiftlik, Lefkoşa

   Tel No: +90 (392) 227 51 61

   Faks No: +90 (392) 228 70 54

   e-mail: nordbuero.diplo.de@gmail.com

   Web : www.nikosia.diplo.de

   NOT: Vize müracaatı alınmaktadır

   Almanya, Belçika, Danimarka, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg, Norveç için vize müracaatı alınmaktadır

   Avustralya Yüksek Komiserliği Ofisi

   Güner Türkmen Sok No:20, Köşklüçiftlik, Lefkoşa

   Tel No: +90 (392) 227 73 32

   AB Destek Ofisi

   Sarayönü, Lefkoşa

   Tel No : +90 (392) 228 79 07

   Faks No: +90 (392) 228 78 20

   Web : http://ec.europa.eu/cyprus/turkish_cypriots/index_tr.htm

   Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği

   Arabahmet Mahallesi, Derviş Paşa Sokak No:4, Lefkoşa

   Tel No: +90 (392) 228 33 28

   e-mail: info@fransizkultur.com

   Web : http://www.fransizkultur.org