“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” törenlerle kutlanacak
Date Added: 17 Mayıs 2022, 09:57

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” KKTC’de tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının 103’üncü yılında başkent Lefkoşa başta olmak üzere ilçelerde törenler düzenlenecek.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı çerçevesinde bugün ve yarın “Atam, Işığınla Geleceğe Sürüyoruz” bölgesel bisiklet etkinlikleri düzenlenecek.

Lefkoşa’da bugün saat 09.30’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi önünde başlayacak ilk etkinliğe Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da katılacak. Çavuşoğlu, bisiklet etkinliğinin başlamasının ardından Merkez Lefkoşa’ya geçerek “Atam, Işığınla Spor Yapıyoruz” 3×3 Basketbol etkinliğine katılacak.

19 Mayıs’ta törenler, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun saat 08.00’de BRT’de yapacağı günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayla başlayacak.

Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda yer alacak tören saat 09.00’da protokol sırasına anıta çelenklerin sunulmasıyla başlayacak.

Törende, Anıtkabir’den gelen toprak, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri tarafından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a takdim edilecek. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek. Ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yapacak.