23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları başladı
Date Added: 20 Nisan 2022, 10:49

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen etkinlikler dün düzenlenen kortej yürüyüşüyle başladı.

Lefkoşa bölgesinde yer alan 16 ilkokuldan öğrencilerin katılımıyla yapılan kortej yürüyüşü, Atatürk Anıtı, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi güzergahında düzenlendi. Bandonun da eşlik ettiği yürüyüşe, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve bakanlık bürokratları da katıldı.

Kortejin, Cumhuriyet Meclisi’ne ulaşmasıyla etkinliklerin resmi açılışı gerçekleştirildi.

Kortej yürüyüşü öncesinde Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, anıta çelenk sundu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunma töreni sonrasında kortej yürüyüşü başladı. İlk durak Cumhurbaşkanlığı oldu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı bahçesinde toplanan öğrencilerle bir araya geldi. Tatar, öğrencileri selamlayarak, sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, öğrencileri Cumhurbaşkanlığı’nda görmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, öğrencilerin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği çok önemli bir bayram olduğunu vurgulayan Tatar, “Bugünün değerini bilelim” dedi.

102 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşu ile 23 Nisan’ın çocukların bayramı olarak ilan edildiğini ifade eden Tatar, o günden bugüne bayramın kutlandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın adı üstünde egemenlik, kendi kendini yönetme, bağımsızlık, özgürlük, hürriyet ve ülkede barış, huzur, sağlıklı bir şekilde yaşamın yegane teminatı ve güvencesi olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti (TC) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki kadim bağların önemine dikkat çeken Tatar, değerlerini bilerek, KKTC’ye sahip çıkmanın önemini vurguladı.

Devletin sunduğu imkanları, eğitimi, kültürü ve gelenekleri öğretmenlerin verdiği derslerle disiplinli bir şekilde öğrenmenin önemine işaret eden Tatar, bu şekilde yetişerek, memlekete sahip çıkmak gerektiğini söyledi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere ve çocuklara güvenerek, onlara Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı armağan ettiğini ifade eden Tatar, “Gelecek sizindir. Gelecekte bu makamlarda sizler olacaksınız. Gelecekte KKTC’yi sizler yöneteceksiniz” vurgusu yaptı.

“Biz sizlere değer veriyoruz, sizleri seviyoruz. Devletimizin bütün imkanları sizlerindir” diyen Tatar, öğrencilerin iyi yetişerek, memlekete sahip çıkmasının en büyük temennileri olduğunu söyledi.

Dünyada farklı yerlerde çatışmalar olduğuna ve Rusya-Ukrayna savaşına değinen Tatar, KKTC’de barış, huzur ve esenlik içerisinde çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti. KKTC’nin nimetleri ve imkanlarının öğrencilerin olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, “Bütün bu güzelliklerin değerini bilelim” diye konuştu.

Öğrencilere sevgilerini ileten Tatar, 23 Nisan günü yine birlikte olacaklarını belirtti. “Sizlere güveniyoruz” vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, öğrencilere başarılar diledi.

“Sizlere sahip çıkıyoruz” diyen Tatar, öğrencilerin de KKTC’ye sahip çıkması gerektiğini söyledi. Tatar, “23 Nisan Çocuk Bayramınız bir kez daha kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki etkinliğin ardından kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meclisi önünde tamamlandı. Cumhuriyet Meclisi bahçesinde düzenlenen törenle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının resmi açılışı yapıldı.