30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerle kutlandı

Kurtuluş Savaşı’nda düşmana son büyük darbenin vurulduğu 30 Ağustos Zaferi’nin 97’nci yıldönümü, Türkiye’yle birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de törenlerle kutlandı.

Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutan Vekili Tuğgeneral Tevfik Algan’ın Ortaköy’deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Gazinosu’ndaki tebrik kabulü yapıldı.

Daha sonra Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören yapıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Anamuhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, komutanlar,  bazı bakanlar, bürokratlar, dernekler, üniversite temsilcileri ve okul temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Atatürk Anıtı’ndaki törende anı defterine şunları yazdı:

“30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. Yılında seni bir kez daha saygı ile anıyoruz. Senin askeri dehan ve Mehmetçiğin cesareti sayesinde gerçekleşen bu zafer Anadolu yabancı işgalinden kurtulmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması yönünde önemli bir adım atılmıştır.

İnanıyorum ki ‘En büyük eserim’ dediğin Türkiye Cumhuriyeti içinde bulunduğu tüm zorlukları aşarak daha da gelişecek, demokratik, laik bir hukuk devleti olarak ilelebet payidar olacaktır.

Bu düşüncelerle seni bir kez daha saygı ve merhametle anıyoruz.

Ruhunuz Şad olsun”.