30 Ağustos Zaferi’nin 99’uncu yıl dönümü törenlerle kutlandı

30 Ağustos Zaferi’nin 99’uncu yıl dönümü Türkiye’yle birlikte KKTC’de de törenlerle kutlandı.
Kutlamalar çerçevesinde Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada “Büyük Zafer”in etkisinin Kıbrıs’a da yansıdığını, Kıbrıs Türk halkının o ilham ve güçle, mücadele yıllarında varlığını sürdürebildiğini söyledi.

Kıbrıs’ta bir anlaşmanın iki ayrı egemen, bağımsız devletin iş birliğiyle olabileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Bunu var gücümüzle Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle duyurmaya devam ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk ulusunun hiçbir zaman esareti kabul edemeyeceğini, hiç bir yabancı gücün boyunduruğu altına girmeyeceğini çok büyük bir fedakarlık ve cesaret göstererek bütün dünyaya haykırdığını söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kahraman Mehmetçikleri ve kahraman ordusunun olağanüstü bir savaş, olağanüstü bir gayret ve cesaretle, bütün dünyaya Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğünü, Türk ulusunun kahramanlığını gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin aynı zamanda azınlık ve mazlum halklara, milletlere ışık tutabildiğini, Kıbrıs’ta yalnızlık içerisinde İngiliz sömürge döneminde varlığını sürdürmeye çalışan Kıbrıs Türk halkına da ilham ve güç kaynağı olduğunu vurguladı.