“4’e 1” konusunun vatandaşlıkla ilgisi yok
Date Added: 25 Ağustos 2015, 10:47

Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için yürütülen müzakerelerle ilgili bilgi sahibi bir kaynak, “vatandaşlık” konusunun görüşülmediğini, Kıbrıs Rum basınında yer alan haberlerin dört özgürlüklerle alakalı olduğunu söyledi. Kaynak, Kıbrıs Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, adadaki Türk-Yunan dengesinin bozulmaması için Türk tarafının dört özgürlüklerle ilgili yaptığı öneri konusunda taraflar arasında anlayış birliğine varıldığını söyledi. Konunun Avrupa Birliği (AB) içerisinde bireylerin, malların, sermayenin ve servislerin özgürce dolaşımını garanti altına alan “Dört Özgürlük” çerçevesinde tartışıldığını ifade eden kaynak, “Adadaki Türk-Yunan dengesini korumak amacıyla ülkeye gelip yerleşecek Türk ve Yunan vatandaşlarının sayısının, adadaki nüfus oranını bozmayacak şekilde olması üzerinde anlayış birliği var” dedi.

Kaynak, “Adadaki nüfus oranı, şu an itibarıyla dörde bir durumda ancak bu hep böyle kalacak demek değil. Doğum oranının artması ve yurt dışında kalan ve vatandaş olmayan Kıbrıslı Türkler geri dönme kararı alabilir” diye konuştu.

Uzmanlar, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları arasında, 2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofias’ın vardıkları anlayış birliğinin yeniden teyit edildiğini, Dörde bir nüfus oranının Annan Planı’nda da yer aldığını ifade ediyor.

(Kıbrıs Gazetesi)