8 Ağustos Erenköy Direnişi ve şehit düşenler bugün anılıyor
Date Added: 08 Ağustos 2023, 10:39

Şanlı Erenköy Direnişi ve bu direnişte şehit düşenler için Erenköy Şehitliği’nde tören düzenleniyor.

Protokol Dairesi Müdürü ve Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi Başkanı Asu Muhtaroğlu’nun açıklamasına göre, tören saat 09.00’da başlayacak.

Törende, Cumhurbaşkanı, Erenköy-Karpaz Belediye Başkanı ve Erenköy Mücahitler Derneği Başkanı konuşma yapacak.

Şehitliğin gezilmesi, şehit kabirlerine çiçek bırakılması ve dua okunmasıyla tören sona erecek.

Erenköy Mücahitler Derneği Başkanı Mustafa Arıkan’ın açıklamasına göre, Erenköy şehitlerini anmak ve Erenköy Direnişi’nin yıl dönümünü kutlamak amacıyla bu yıl yaklaşık 800 kişi Erenköy’e gidecek.

8 Ağustos 1964 Erenköy Direnişi, Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesinin en önemli mihenk taşlarından biri olarak kabul ediliyor.

59 yıl önce Türkiye’de yüksek öğrenimlerini yarıda bırakarak Erenköy’e çıkan ve aralarında İngiltere’den de gelenlerin yer aldığı yaklaşık 500 Kıbrıslı Türk genci, Erenköy halkı ile birleşerek, Erenköy’de eldeki kıt imkanlarla Rum ve Yunan ordusuna karşı destansı bir direniş sergiledi.

Bu direniş sayesinde, Kıbrıslı Türklerin Türkiye ile tek deniz bağlantısı olan ve silah ikmali için bir köprübaşı konumundaki Erenköy’de Rum saldırılarına karşı konulup, geri püskürtüldü. Kıbrıslı Türk gençler, Kıbrıs Türk halkının özgürlük savunmasında gösterdikleri kararlı mücadele ve fedakarlıkla büyük bir başarı örneği verdi.

Erenköy’de Kıbrıs Türk varlığının korunduğu bu mücadele tarihe “Şanlı Erenköy Direnişi” olarak geçti.