AB Bakanı Bozkır: “Doğal gaz adanın tamamının mülkü olduğu saptanırsa Barbaros’u geri çağırmamız mümkün olur”
Date Added: 13 Şubat 2015, 10:53

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs’taki doğal gaz adanın tamamının mülkü olduğu saptanırsa, Barbaros Hayrettin Paşa gemisini geriye çağırmalarının mümkün olacağını söyledi.
Bozkır, parametreleri üzerinde uzlaşma sağlandığı için Kıbrıs’ta çözümün Suriye, Ukrayna ve Filistin meselelerinden daha kolay gözüktüğünü ifade etti.
Bozkır, AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumu üyesi Johannes Hahn’la görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa da değindi.
Bozkır, şunları kaydetti:
“Bütün mesele Kıbrıs ‘ta bulunduğu iddia edilen doğal gaz kaynaklarının bütün adanın mülkiyeti olduğunun tescilinde kilitlenmiş vaziyette. Şayet bu konuda bizim önerdiğimiz şekilde, bizim içimizi rahatlatacak çeşitli formüllerle adanın tamamının mülkü olduğu saptanabilirse bizim de o zaman Barbaros Hayrettin Paşa gemisini geriye çağırmamız mümkün olacaktır. Bunun çok zor bir konu olmadığını düşünüyoruz. Ümit ediyoruz önümüzdeki dönemde önerdiğimiz formüller Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan tarafından kabul edilecektir.”