“AB’nin Kokusu Mağusa’da çıktı”
Date Added: 08 Temmuz 2015, 10:31

AB Program Destek Ofisi tarafından Mağusa Kanalizasyon ve İçme Suyu Şebekesi Projesi nedeniyle Emek İnşaat’ın uğradığı ve haklı bulunmasına karşın tazmin edilmeyen kararı, Mağusa’yı saran lağım kokularıyla yeniden gündeme geldi.

Konuyla yakından ilgilenen Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği ise gelişmeler karşısında 1 yıldır sessizliğini koruyan devlet ve hükümet yetkililerini, AB’nin hukuk tanımaz tutumuna karşı Emek İnşaat’ın yanında olmaya çağırdı.

Emek İnşaat’ın 2009’da AB Koordinasyon Ofisi’nden aldığı projeyle ilgili mağduriyetlerine karşı 2011’den beri yürüttüğü mücadelenin, 10 Nisan 2014’te Londra’daki Uluslararası Tahkime gidilmesi ve Tahkimin de 3 Temmuz 2014’te aralarında AB’nin Emek’e 5 milyon 400 bin Euro ödeme yapmasının da yer aldığı bir dizi karara imza attığının altını çizen Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, “Sonuç olarak KKTC de faaliyet gösteren AB Destek Ofisi yetkililerinin DAB kararının uygulanması durumunda karşı karşıya kalabilecekleri şahsi sorumluluklarından kurtulabilmek adına hukuku ihlal ettiklerini düşünmekteyiz ve yine değerlendirmelerimizin AB yetkililerince de teyit edilmiş olduğunu görmekteyiz.

Kararın yayınlanmasına müteakip tarafımızdan bir dizi arabuluculuk girişimleri başlatılmış, bu çerçevede AB yetkilileriyle bir dizi görüşmeler yapılmış, Brüksel’e gidiş dahil anlaşmalı çözüm arayışı sonuna kadar tarafımızdan zorlanmıştır. Üyemiz olan Emek inşaat Şti. Ltd.’ in uluslararası tahkimce teyit edilmiş haklarından taviz vermesine rağmen zaman zaman uzlaşma noktasına yanaşılmış ancak maalesef bir uzlaşma sağlanamamıştır.” (Kıbrıs Postası)