Akar: “Herhangi bir oldu bittiye asla göz yummayacağız”

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çiğli’de katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada,  Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki gelişmelere de değinerek, “1974’te neredeysek bugün de aynı yerdeyiz. Biz iyi komşuluk, uluslararası hukuk, karşılıklı saygıdan yanayız. Bunun için yapılması gereken ne varsa yaptık, yapmaya hazırız” dedi.
Akar, “Milli hak, alaka ve menfaatlerimizi de hiçbir zaman çiğnetmeyeceğiz. Bu bölgelerde herhangi bir oldu bittiye asla göz yummayacağız. Bu da bir tehdit değil. Biz sadece gerçekler etrafında buluşulmasını bekliyor, bunu tavsiye ediyor ve bütün komşularımızı da buna davet ediyoruz.” ifadesini kullandı.
Libya ile yapılan mutabakat hakkında da konuşan Akar, “Biz egemen devletler olarak milletimizin deniz hak, alaka ve menfaatleri, hukuk çerçevesinde yapılması gerekenleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu yaptığımız çalışmalar üçüncü ülkeler için bir tehdit değil, üçüncü ülkelerin hak ve hukukuna taciz ve tecavüz değil. Biz sadece uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızı, hukukumuzu koruyor, kolluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.