Akar: “İster Yunanistan ister GKRY’nin silahlanma hevesleri, gerginliği artırmaktan başta bir şeye yardımcı olmayacak”
Date Added: 19 Ekim 2022, 09:47

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kıbrıs’taki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini belirterek, “İster Yunanistan ister GKRY’nin silahlanma heveslerinin, gerginliği artırmaktan başta bir şeye yardımcı olmayacağını ve bunun olayı bir çözümsüzlüğe doğru götürdüğü herkes tarafından bilinmelidir.” dedi. Bakan Akar, Türkiye’nin garantör olarak hak ve sorumluluklarını yerine getirmeye sürdüreceğini de kaydetti.

Bakan Akar, beraberinde TC Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Milli Savunma Bakan yardımcıları ve ordu komutanlarıyla “Ateş Serbest-2022″nin Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerini takip etti.

Bakan Ağar, burada yaptığı konuşmada hem ülkenin ve milletin güvenliği hem de bölgesel ve dünya barışına katkı sağlamak için çalıştıklarının altını çizerek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin uluslararası arenadaki saygınlığı ve etkinliğinin herkes tarafından görüldüğünü, bu etkin ve saygın yerinin her geçen gün daha da geliştiğini dile getirdi.

Son dönemde Yunanistan ile yaşanan sorunlara da değinen Akar, “Bu sorunların, karşılıklı görüşmeler ve diyalogla çözülebileceğine inanıyoruz. Bu yaklaşımımızı ısrarla sürdürüyoruz. Fakat diğer taraftan hiçbir şekilde bir oldubittiye, herhangi bir şekilde istenmeyen bir duruma izin vermeyeceğimizi de herkesin bilmesi lazım. Türkiye olarak bizler daima sorumlu, sağduyulu ve sabırlı bir politika izliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin bir devletten beklenen neyse o şekilde davrandığını dile getiren Akar, şöyle devam etti:

“Başta, Cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm birimler bu şekilde çalışıyor. Gayretlerimizin nihai amacı, barış ve istikrarın sağlanması. Geçtiğimiz hafta Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ile görüşmemiz oldu. Bu görüşmede, kendilerine duygularımızı, düşüncelerimizi açık şekilde ifade ettik. Kapsamlı ve kalıcı bir çözüm için görüşmemiz, buluşmamız gerektiğini, diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini belirttik. İyi komşuluk ilişkileri içinde uluslararası hukuk çerçevesinde bu sorunlara çözüm bulunabileceğini ifade ettik. Bu konuda üçüncü tarafları karıştırmadan karşılıklı iki komşu, iki müttefik olarak konuşup, görüşüp samimi diyalogla problemlerimizin, sorunlarımızın çözülebileceğine hala inanıyoruz.”

“Türkiye kimse için tehdit değil, Türkiye güçlü, güvenilir, etkin bir müttefiktir.” diyen Akar, bunun herkes tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi.