Akıncı: “29 Haziran’dan itibaren esas müzakere süreci başlayacak”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde tarama sürecinin tamamlandığını, 29 Haziran’dan itibaren esas müzakere sürecinin başlayacağını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile dünkü görüşmesinin tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yaptı.
Akıncı, dün üçüncü resmi görüşmenin tamamlandığını, dördüncüsünün 29 Haziran’da yapılacağını söyleyerek, 15 Mayıs’taki görüşmede müzakerecilere verilen görevin tamamlandığını, tarama sürecinin sona erdiğini kaydetti.
Müzakerecilerden bugüne kadar yapılan çalışmalardan, 11 Şubat 2014 tarihli uzlaşmanın da çerçevesinde hangi konularda tarafların pozisyonunun ne olduğunu saptamalarının istendiğini söyleyen Akıncı, buna ilişkin belgelerin bir kısmının önceki toplantıda, diğer kısmının da dünkü toplantıda sunulduğunu, dolayısıyla tarama sürecinin tamamlandığını vurguladı.
Akıncı, “Şimdi elimizde Akıncı-Anastasiadis belgeleri ya da uzlaşmaları diye tanımlayabileceğimiz, Türk görüşleri, Rum görüşleri ve üzerinde mutabakat sağlanamamış hususları içeren belgeler var” dedi.
Esas sürecin yanında, paralel bir süreçte güven artırıcı önlemlerin yürütüldüğünü söyleyen Akıncı, bugüne kadar bu konuyla ilgili ilan edilen çeşitli kararlar bulunduğunu, bunların bazılarının uygulandığını, bazılarının uygulanma sürecinde olduğunu kaydetti. Akıncı, “Bunun yanında daha başkalarını da değerlendirdik. Onlar da açıklanacak noktaya geldiğinde açıklanacaktır” diye konuştu.
Akıncı, dünkü görüşmede Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin görev kapsamının ve Türk tarafını komitede temsil edecek üyelerin de belirlendiğini açıkladı.
Komitede Türk tarafını temsil edecek üyelerin isimleri şöyle: “Mine Atlı, Umut Bozkurt, Mine Yücel, Doğuş Derya, Ömür Yılmaz, Afet Özcafer, İzlem Gürçağ ve Derya Beyatlı”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akıncı, görüşmede, güven yaratıcı önlemler çerçevesinde elektrik şebekeleri ve GSM operatörleri konusunda yapılan çalışmaların da gündeme geldiğini kaydetti.