Akıncı, Almanya Federal Meclisi Avrupa ile İlişkiler Komitesine hitap etti

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Almanya Federal Meclisi’nin Avrupa İlişkileri Komitesi üyelerine yaptığı konuşmada, adada bir çözüme ulaşabilmek için öncelikle beyinlerdeki duvarları yıkmanın gerektiğini söyledi.
Akıncı, Almanya Federal Meclisi’nin Avrupa İlişkileri Komitesi ile Federal Alman Meclis Binasında tüm Komite üyelerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.
Toplantıda bir konuşma yapan Akıncı, çözümün bölgede yaratacağı fırsatları, ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacağını vurguladı.
Müzakerelerdeki ilerleme ve karşılaşılan zorluklar yanında, güven arttırıcı önlemlerle atılan adımlar hakkında bilgi veren Akıncı, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların düşman olarak yetiştirildiğini belirtti ve “Göreve geldiğim gün söylediğim şu, birbirimizi düşman olarak değil bir ortak olarak görmeliyiz” dedi.
Akıncı, “Siz 27 yıl önce bu duvarı (Berlin duvarını) yıkmayı başardınız biz Lefkoşa’daki duvarın üzerinde bazı delikler açtık. 2004’de referanduma evet dedik ancak iki evet çıkmadığı için duvarı yıkmayı başaramadık. Bunun için bir şeye ihtiyacımız var o da beyinlerdeki duvarları yıkmak. Beyinlerdeki duvarı yıkarsak fiziki duvarları yıkmak daha kolay olacaktır” dedi.
Alman Parlamenter Yeşiller Partisi üyesi Manuel Sarazzin, liderlerin yaklaşımlarının bir çözüm olasılığı için ümit verdiğini, bu fırsatın kaçırılmasının da çözüm ihtimalini birlikte yok edebileceğini söyledi.
Komite başkanı Gunther Krichbaum ise, çözüm sürecini desteklediklerini çalışmaların devamını temenni ettiklerini söyledi.