Akıncı, Anastasiadis’e, 4 geçiş kapısının tek taraflı kapatılması kararını yeniden gözden geçirip düzeltmesi için çağrı yaptı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BRT ve RİK’e yaptığı açıklamada, Rum Lider Nikos Anastasiadis’e her iki toplumun benimsemediği, bilimsel dayanağı olmayan geçiş kapılarının dördünün tek taraflı olarak kapatılması kararını yeniden gözden geçirip düzeltmesi için çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Akıncı, birçok konuda elbette politik kararlar alınabileceğini ancak, ilk adımı ortak atılan ciddi bir sağlık tehdidi söz konusu olduğunda, sağlık alanında bilimsel gerçeklerden uzak politik bir kararın verilmesinin kabul edilebilir olamayacağını belirtti. Dış kaynaklı bir virüse karşı Kıbrıs’taki iki toplumu korumak için birlikte çalışmak yerine, “Böylesi tek yanlı kararlar iki toplumu dış kaynaklı bir virüsten birlikte korumak yerine, toplumları daha da ayırmış olur ve her iki toplum da bu yanlış kararı onaylamaz” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının 4 geçiş kapısını tek taraflı kapatma kararının uygun bir karar olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ın ne güneyinde, ne kuzeyinde saptanmış herhangi bir vaka olmadığına işaret etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, eğer bir karar almak gerekirse bunu İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi çerçevesinde almanın doğru olacağını vurguladı.

Kıbrıs’ta corona virüse karşı birlikte mücadele edilmesi ve ortak bir şekilde hazır olunmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı, “Bu virüs, her iki toplum için de ortak tehdittir. Bu nedenle bu tehlikeye karşı ortak hareket ederek, birlikte mücadele etmek gerekir. Bu konuda ilk adımı birlikte atarak beraber çalışmaya başlayıp, ortak komite aracılığıyla bilgi ve iletişim kanallarını sağlıklı bir şekilde çalıştırmaya başladıktan sonra, aniden tek taraflı olarak böyle bir adım atılmasının nedeni nedir?” diye sordu. Cumhurbaşkanı Akıncı, her iki toplumun da bilimsel temeli olmayan bu tek yanlı karardan memnun olmadığının ve doğru bulmadığının anlaşıldığını ifade etti.

Rum lider Anastasiadis’e, yaptığı çağrıda, “Bu tek yanlı karar doğru bir karar olmadı, yeniden gözden geçirilmelidir. Sayın Anastasiadis, hem teknik komite üyelerinin hem, bilimsel gerçekleri ifade eden doktor ve uzmanların sesine kulak vermelidir. Gerekli adımlar ortaklaşa atılmalıdır” dedi.