Akıncı: “Aplıç kapısının açılması için çalışmalar yılsonuna tamamlanabilir”
Date Added: 04 Eylül 2015, 09:12

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Aplıç kapısının karşılıklı geçişlere açılması için çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanabileceğini açıkladı.
Mustafa Akıncı, bir kabulünde, Aplıç kapısının açılması konusunda “verdiği bir söz” bulunduğunu hatırlatarak, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıs sorununa çözüm bulma hedefiyle sürdürülen müzakereler altında 28 Mayıs’ta yaptığı görüşmede, batıda Aplıç, doğuda ise Derinya kapısının geçişlere açılması için mutabakata vardıklarını anımsattı.
Söz konusu bölgelerde geçiş kapıları için alternatifler sunulduğunu belirten Akıncı, Aplıç için ikinci bir yol düşüncesinin ortaya konulduğunu ancak daha sonra eski düşüncenin hayata geçirilmesi için anlaştıklarını ifade etti.
Derinya bölgesinde açılması düşünülen geçiş noktası hakkında askeri açıdan mülahazalar ortaya konulduğunu ifade eden Akıncı, bu konuda da teknik çalışmaların devam etmekte olduğunu kaydetti.
Geçiş noktaların ancak karşılıklı onay ile açılabileceğine dikkat çeken Akıncı, “Günün sonunda bir uzlaşıyla bu kapılar açılacak çünkü siyasi irada ordadır ve bunun gerekleri yerine getirilecektir” dedi.
Akıncı, Aplıç kapısının açılabilmesi için bölgedeki bir mayın tarlasının temizlenmesinin gerektiğini hatırlattı.