Akıncı: “Ara anlaşma arayışında değiliz, 2017 ortalarında referandum olabilir”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının ara anlaşma arayışında olmadığını, her şeyin iyiye gitmesi ve ‘yol kazası’ olmaması halinde 2017 ortalarında referandum yapılabileceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geçtiğimiz Cuma günkü liderler görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde yaptığı açıklamada görüşmenin federal yetkilerle ilgili olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, Pazartesi ve Çarşamba günü müzakerecilerin buluşacağını ifade etti.
Müzakerecilerin, liderlerin yaptığı üç toplantıda daha ayrıntılı çalışmayı gerektiren hususlar üzerinde çalışacaklarını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Biz de ayın 13’ünde yeniden bir araya geleceğiz” dedi.
Akıncı, 13’ünden itibaren müzakerelerin daha önce kararlaştırılmış olan kapsamda süreceğini belirtti.

Rum tarafında çok konuşulan bir konuya açıklık getirmek istediğini de belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kaç gündür Rum basınına yansıyan bir konu var. ‘Bir ara anlaşma mı öngörülmektedir?’ ‘Yapacağımız bu çalışmada hedef ara anlaşma metni mi ortaya çıkarmak?’ diye. Bu konuya açıklık getirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
“Böyle bir niyet, öneri veya durum söz konusu değil” diyen Akıncı, “Benim ağzımdan da Rum kamuoyunun duymasını isterim ki Kıbrıs Türk tarafının bu müzakereler sürecindeki hedefi 11 Şubat 2014 mutabakat metninde yazıldığı gibidir. Yani, kapsamlı bir çözüm hedefliyoruz. Bütünlüklü çözüm kavramına sadığız. Bütün çalışmalar tamamlanmadan, parça noktalar üzerindeki mutabakatlarla yetinmek söz konusu değil. Sadece onları içerecek bir ara anlaşma imzalamak gibi niyet, istek ve öneri yok” dedi.