Akıncı: “Ban katkıya hazır olduğunu teyit etti, beşli konferansa yardımcı olacak”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un, Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılması için istedikleri katkıya hazır olduğunu teyit ettiğini belirterek, Ban’ın konunun uluslararası boyutuna, yani bir beşli konferans düzenlenmesine yardımı olacağını söylediğini kaydetti.

Akıncı, dünkü üçlü görüşme ve Genel Sekreter’in açıklamasıyla artık yeni bir dönemin başlangıcının yapıldığını ifade ederek, Ekim’de yoğunlaştırılmış müzakerelerle 4 başlıktaki sorunları minimuma indirmek, ardından da geri kalan iki konuda farklı formatta toplantılar yapmak için Genel Sekreter’le temas edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta bir çözüme varılması konusunda Genel Sekreter Ban’ın herkesten daha heyecanlı olduğunu ve kendi döneminde bir başarı sağlanacaksa bunu görmek istediğini ifade etti.

Yılsonuna kadarki çok değerli zaman dilimi heba edilirse ve sorun 2017 yılına olduğu gibi aktarılırsa çözümün bir başka bahara kalacağı endişesini dile getiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “O başka bahara kalan çözümde de konuşulan başka şeyler olur” dedi.

Ban’ın görev süresinin yılsonunda dolacağını ve herkesin de çözüm için dar bir zaman kaldığının farkında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun bir takvim olduğunu kaydetti. Akıncı, “Tüm taraflarda çözüm niyetinin olduğu söylendiğine göre bunun gereklerinin yerine getirildiğini görmemiz lazım. Biz bu anlamda üzerimize düşeni yapacağız, Rum tarafının da yapmasını bekleyeceğiz” diye konuştu.