Akıncı: “Çoğunluğu bulamazlarsa seçime giderler”

Cumhurbaşkanı Akıncı, 19. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmak amacıyla İstanbul’a gidişi öncesinde yaptığı açıklamada, “Eğer bir parti güvenoyu için çoğunluğu alacağı beyanında bulunamazsa, Meclis’teki gruplar arasında en büyük gruptan olana görev verilir. Eğer bu da olamıyorsa, partiler seçime giderler” dedi.

Akıncı, hükümetin istifasının ardından siyasi partilerle yaptığı temaslara değindi. Hiçbir partinin hükümeti kurabilecek çoğunluğa sahip olmadığını ve güvenoyu alabileceği beyanında bulunmadığını söyleyen Akıncı, partilerin birkaç gün temaslarda bulunmak için fırsatları olduğunu anlattı.

Cuma günü Kıbrıs’a döneceği bilgisini veren Akıncı, o güne kadar görevlendirme için net bir tablo oluşmasını ve hükümeti kuracak formülün ortaya çıkmasını temenni etti.

Akıncı, “Kriz ortamı en son isteyeceğimiz şeydir. Hükümetsizlik arzu edeceğimiz bir şey değil. Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını her şeyin üzerinde tutacak, çağdaş ve demokratik bir gelecek için çaba harcayacak, gerçek anlamda reformlar yapacak ve Kıbrıs sorunu ve iç meselelerle ilgili çözümü odaklı hareket edecek bir hükümet hepimizin arzusudur” şeklinde konuştu.
Akıncı, İstanbul’dan döndükten sonra Anayasa’nın emrettiği şekilde güvenoyu alabilecek bir parti grup başkanı veya milletvekilini görevlendireceğini kaydetti.