Akıncı “Güçleri birleştirme” çağrısı yaptı
Date Added: 09 Eylül 2015, 10:43

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önceki akşam Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis,  ile birlikte açılışını yaptıkları “Glafkos Klerides Sergisi”nin açılışında yaptığı konuşmada,
Kıbrıs’ta her iki toplumun da kabul edebileceği bir anlaşmaya en erken zamanda ulaşılması için “güçleri birleştirme” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Keti Kleridis’e ölümünün ardından iki yıl sonra babasının eşyalarını kültür, eğitim, barışçı varoluş, Kıbrıs’taki iki toplumun bir birini anlaması, işbirliği yapmasına katkı sağlamayı amaçlayan “Görsel Sanatlar ve Araştırma Merkezi”ne bağışlamasından dolayı minnetlerini de iletti.
Bu sergi gibi aktivitelere inancını belirten Akıncı, her iki tarafın da kabul edebileceği bir anlaşmaya en erken zamanda ulaşılması için güçleri birleştirme çağrısında bulundu ve “Beyrut’ta Denktaş ile Kleridis arasında başlayan müzakereler 1968’den bu yana 47 yıldır sürüyor” dedi. Akıncı, bu sefer İthaka’ya olan yolculuklarının daha kısa olmasını istedi ve geçmiş yolculuklardan birçok şey öğrenmiş olmaları gerektiğini ve kendilerine “Sisiypus”un kaderini değiştirecek gerekli determinasyonu ortaya koyma şansının verilmesini istedi.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de konuşmasında, Kleridis’in yaşam okulunun adanın birleştirilmesi ve halkın da barışçıl şekilde varoluşuna yönelik olduğunu dile getiren Anastasiadis, kalıcı barışın adada köklenmesini hayatının sonuna kadar savunduğunu vurguladı.
Aynı vizyonu savundukları Akıncı’yla açılışta olmanın bir ayrıcalık olduğunu söyleyen Anastasiadis, ortak vizyonlarının Kıbrıs’ı modern, etnik, kültür, dinsel ve dilsel işbirliği ve varoluşun bulunduğu bir ada haline dönüştürmek olduğunu kaydetti. Anastasiadis bu vizyonlarını gerçeğe dönüştürmenin en büyük arzuları olduğunu da ifade etti.
Anastasiadis, “kabul edilmez” statükonun sonlanması ve adayla halkların birleşmesi umudu bulunduğunun altını da çizdi.